Silný Putin? To Obama je slabý, nebyl to dobrý prezident, udeřil publicista

Praha – Druhé funkční období demokrata Baracka Obamy se chýlí ke konci. Bude svět hodnotit Obamovo období jako úspěšné? Mediální konzultant Brady Clough se domnívá, že ano, i když má jisté výhrady. Publicista Jefim Fištejn má mnohem kritičtější pohled.

Vladimir Putin s Barackem Obamou
doporučujeme

Clough v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus připomněl, že Obama zdědil problémy po svých předchůdcích a že dělal, co mohl, aby stabilizoval americkou ekonomiku. I když je státní dluh vysoký, je dle něj potřeba se na věc dívat v souvislostech. Například hospodaření v automobilovém průmysly nebo bankovnictví se díky finančním injekcím vrátilo do zisků.

„Obama je, stejně jako byl Bush mladší, velitel Spojených států, nicméně i Kongres musí něco dělat. Je příliš jednoduché říct, že Obama zadlužil zemi, když celou dobu spolupracoval s republikánským kongresem, který má také svou zásluhu na dluzích,“ tvrdí mediální expert.

Psali jsme:  

Přesto podle něj část Američanů ve volbách svým hlasem ukázala, že s vládou demokratů spokojena není. „Ačkoli od roku 2010 klesla nezaměstnanost, a podle čísel se lidé začali mít lépe, tak nižší a střední třídy to nepocítily. Ti, kteří se měli nejlépe byli akcionáři a bankéři na Wallstreet, které část obyvatel považovala za viníky celé krize. Myslím, že na obecní úrovni republikáni ve volbách vyhráli, protože lidi neměli hmatatelné důkazy, že se mají lépe,“ domnívá se Clough. 

„Nevím, jestli to považovat za nemoc našich tří posledních prezidentů, ale ti myslí si, že Rusům mohou důvěřovat,“ okomentoval pak vztahy Obamy k Rusko a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Psali jsme:  

Podle Fištejna se historie na Obamovo prezidentství bude dívat velmi negativně. „Veškeré ekonomické vymoženosti vyplatil neuvěřitelným dluhem. Dluh, který za sebou Obama nechává, je větší než dluhy všech amerických prezidentů za posledních čtvrt století,“ upozornil.

„Nikdo zatím nezjistil, jestli existuje nějaká "obanomika", tedy jestli má Obama vlastní ekonomický model. Pokračoval jen v tom, co začal Bush. Amerika stojí na dvoustrannosti, kdy se republikáni i demokraté dohodou na kompromisu, a ne na tom, že prezident něco prezidentským dekretem nařídí," tvrdí publicista, podle kterého Obama nic nového nevymyslel a pouze osm let dál tisknul peníze a nechával velmi nízký nebo dokonce záporný úrok.

Psali jsme:  

Bush podle něj sanoval velké krachující podniky a Obama na něj navázal. „To byla silová politika na vnitřní scéně slabého prezidenta, který nedokázal získat hlasy svých protivníků,“ tvrdí Fištejn. 

Za negativní pokládá i mezinárodní dopady Obamovy vlády. Vztah Baracka Obamy k Rusku považuje novinář za záludný, připomněl známý záznam jejich rozhovoru z roku 2012. „Ten obletěl celý svět, kdy Obama v domnění, že mikrofony jsou vypnuty, pošeptal Putinovi toto: vyčkej času Vladimíre, když budu znovu zvolen, naše vztahy budou úplně jiné a lepší.“ 

Americký prezident tak podle něj Rusku velmi „pomáhal“. „Neexistuje silný Putin, ale existuje slabý Obama. Celá síla Putinova je jen proto, že je to člověk, který když vidí příležitost, tak do ní jde. A Obama mu poskytl desítky příležitostí,“ dodal Fištejn. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama