Rozděl a panuj? Jsme v tom společně, proti Trumpovi se musíme sjednotit, burcuje profesorka

Během pomoci zahraničním novinářům čelícím represi jsem se naučila, že nemilosrdní vůdci dokážou vládnout dle hesla "rozděl a panuj", konstatuje Ann Cooperová, profesorka žurnalistiky na prestižní americké Columbia University. Expertka, která v letech 1998 až 2006 působila v pozici výkonné ředitelky Výboru na ochranu novinářů, v komentáři pro server New York Times varuje před dopady nástupu Donalda Trumpa do křesla prezidenta USA.

Ilustrační foto

Jako občanská válka

V roce 2004 Cooperová podnikla za uvedenou organizaci misi do Bangladéše, kde docházelo v alarmující míře k bití a zabíjení novinářů. Vzpomíná, že představitelé Výboru jsou ve většině států místními novináři často vřele vítáni a Bangladéš nepředstavoval výjimku.

"Brzy nám však bylo jasné, že mnoho místních novinářů k sobě navzájem již takovou vřelost necítí," pokračuje profesorka. Vysvětluje, že v zemi existovaly dva soupeřící novinářské svazy, každý napojený na jinou politickou stranu.     

V momentě, kdy představitelé Výboru trvali na setkání všech představitelů obou svazů v jedné místnosti, kde by se debatovalo o možnosti boje proti hrozbám a represím, vypadalo to jako by chtěli přimět dvě strany bojující v občanské válce ke společnému pikniku, konstatuje odbornice. Dodává, že zástupci sice přišli, ale jen s velkým odporem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Politická rivalita mezi bangladéšskými novináři byla sice extrémní, ale nikoliv ojedinělá, pokračuje Cooperová. Poukazuje, že v Turecku, Angole, Rusku a dalších zemích, kde je tisk pod tlakem, slyšela od tamních novinářů a editorů varování před jinými novinářskými organizacemi, které údajně nesdružují skutečné novináře, případně z jejich úst zaznívala tvrzení, že ten či onen novinář si za to, co napsal, vládní zásah zasloužil.

"Má odpověď: Jste v tom všichni společně. Pokud se nepodporujete navzájem, pokud se vzájemně nehájíte před útoky, činíte všechny novináře zranitelnější ze strany politiků, kteří chtějí umlčit odpor a ukončit investigativní žurnalistiku," píše profesorka. Stejně tvrdou lekci si podle jejího názoru odnesou i američtí novináři, pokud nezůstanou jednotní v nové éře Donalda Trumpa.  

Trump útočí na všechny

Dle odbornice si to zřejmě uvědomil i Shepard Smith z televize Fox News, když minulý týden prohlásil, že žádný novinář by neměl být podrobován znevažování a delegitimizaci ze strany nastupujícího prezidenta USA. Odkazoval přitom na výpady, kterých se Trump dopustil na tiskové konferenci vůči reportérovi CNN poté, co stanice zveřejnila zprávu o existenci zpravodajské dokumentace ohledně vztahu Trumpa a Ruska.      

Smithova slova jsou podle Cooperové dobrým začátkem, ale za lepší považuje možnost nastíněnou dopisovatelem časopisu Columbia Journalism Review, aby přítomní novináři označili takový útok jako nepřípustné jednání a odmítli klást Trumpovi další dotazy, dokud se nastupující prezident k otázce vznesené CNN nevyjádří.   

"Spontánní jednota v místnosti plné amerických novinářů může být pouhým přáním, ale bylo by k tomu třeba jediného novináře - toho, kterého Trump vybral, aby položil další otázku -, který by předal mikrofon CNN," myslí si expertka. Deklaruje, že právě taková bezprostřední solidarita je nutná ve chvíli, kdy má muž v Oválné pracovně takovou radost ze znevažování tisku.    

Solidarita se může zdát jednodušší v případě CNN než například v otázce společnosti BuzzFeed, kterou nastupující prezident shazoval jako "upadající hromadu odpadu" poté, co společnost publikovala v plném znění neověřenou dokumentaci o Trumpovi a Rusku, přiznává Cooperová. Poukazuje, že mnoho médií teto výběr editora BuzzFeedu kritizovalo.

"To je v pořádku - můžeme o tom rozhodnutí diskutovat, stejně jako často diskutujeme o směřování úvodníků Fox News," uvádí expertka. Zdůrazňuje však, že je nutné odlišit debatu o výběru editora od otázky Donalda Trumpa a jeho záliby v ničení důvěryhodnosti osob.  

V takovém momentě by neměla následovat jakákoliv debata o formě odpovědi, míní profesorka. "Pokud Trump útočí na jednoho (novináře), útočí na nás všechny," deklaruje závěrem Cooperová.   

Témata: USA | Donald Trump | novináři

Na Floridě pokračuje pátrání po přeživších v troskách zříceného domu

25.06.2021 12:01 Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v…

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Související:

Právě se děje