Obamova rodina balí, úředníci vyklízejí Bílý dům

Washington – Funkční období Baracka Obamy se chýlí ke konci. Hlavou státu je do pátku 12:00 místního času (18:00 SEČ), kdy složí přísahu jeho nástupce Donald Trump.

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Oficiální akce, projevy a tiskové konference má za sebou, dnes má podle poradců volnější program, byť Bílý dům neopouští. První rodina USA balí a chystá se k odjezdu do nového bydliště v luxusní washingtonské čtvrti Kalorama. Dnes Obama absolvoval běžnou denní schůzku s poradci a na oběd s viceprezidentem Joe Bidenem.

Úplně posledním Obamovým státnickým činem je závěrečná série milostí a prominutí trestu, jakých v minulých týdnech podle médií udělil stovky. Největší reakci vyvolalo zkrácení trestu pro Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks statisíce tajných armádních a diplomatických dokumentů. Mezi posledními omilostněnými jsou pachatelé nenásilných.

V Bílém domě už dnes zůstalo jen pár členů prezidentského týmu. Fotografie Obamy a jeho rodiny pomalu mizí ze zdí chodeb západního křídla, kde jsou kanceláře prezidenta a jeho poradců. Mnoho z nich je prázdných, zbylí úředníci Obamova štábu odvážejí krabice s dokumenty, odevzdávají úřední mobily a loučí se s personálem.

Svou poslední tiskovou konferenci Obama ve středu zakončil optimisticky. „Je pravda, že za zavřenými dveřmi nadávám víc než na veřejnosti," zněla závěrečná prezidentova slova. „Občas jsem naštvaný a znechucený jako kdokoli jiný. V duši ale cítím, že budeme OK,“ uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama