Mexiko vydalo narkobarona Guzmána Spojeným státům

Washington - Mexický narkobaron Joaquín Guzmán, který je podle amerických úřadů odpovědný za velkou část drogových obchodů ve Spojených státech, byl vydán do USA. Oznámilo to mexické ministerstvo zahraničí a potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. Guzmánovu deportaci povolily mexické soudy.

Narkobaron Prcek, Joaquín Guzmán
doporučujeme

Letadlo s narkobaronem, který se deportaci bránil za pomoci všech možných právních kliček, přistálo v New Yorku. Guzmán má být dnes předveden před federální soud v Brooklynu, uvedla agentura AP. Podle Guzmánova obhájce Pabla Badilla bylo ale vydání nelegální a mexická vláda jej podnikla z "čistě politických" důvodů.

Šéf obávaného drogového kartelu Sinaloa Guzmán, přezdívaný kvůli své výšce 168 centimetrů El Chapo (Prcek), čelí v USA před soudy v Texasu a Kalifornii obviněním z vraždy, únosu, pašování a distribuce kokainu a marihuany, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

Guzmán byl v Mexiku odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům vězení za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo z prádelny. Na útěku byl 13 let, než byl dopaden v únoru 2014.

V červenci 2015 se ale Guzmánovi podařilo utéci z káznice znovu. Využil k tomu 1,5 kilometru dlouhý tunel, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích. Dopaden byl loni v lednu ve svém rodném státě Sinaloa.

Týž měsíc požádaly USA o Guzmánovo vydání. Mexické soudy vydání schválily, následně tak v květnu učinilo i mexické ministerstvo zahraničí. Ještě předtím se Spojené státy musely zaručit, že Guzmán nedostane trest smrti, neboť v Mexiku je zrušen. Guzmánovi advokáti podali proti rozhodnutí o deportaci několik odvolání, ale u nejvyššího soudu neuspěli.

Psali jsme:  

Zástupce mexického generálního prokurátora pro mezinárodní záležitosti Alberto Elías Beltrán nicméně uvedl, že vydání Guzmána nijak nesouvisí s Trumpovou inaugurací. Zdůraznil zároveň, že Guzmán bude v příštích letech čelit spravedlnosti také ve své domovské zemi. "Až si odpyká trest v USA, vrátí se do Mexika," řekl.

Podle analytiků citovaných agenturami AP a Reuters ale bylo vydání Guzmána krátce před inaugurací nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pečlivě načasováno. Může být vnímáno jako dárek na poslední chvíli pro odcházejícího prezidenta Baracka Obamu a současně jako vstřícné gesto k jeho nástupci Trumpovi, jenž v předvolební kampani opakovaně slovně napadal Mexiko a slíbil na společné hranici obou zemí postavit plot bránící v příchodu mexickým imigrantům, jež Trump ve svých projevech nazval "zločinci, pašeráky drog a pachateli znásilnění".

"Může to být shoda okolností, ale domnívám se, že je to nepravděpodobné," prohlásil podle agentury AP mexický bezpečnostní analytik Alejandro Hope.

Guzmánův pobyt v mexických věznicích, často kritizovaných kvůli korupci, příliš nesnížil vliv kartelu Sinaloa, který kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA. Předpokládá se, že z amerického vězení bude mít Guzmán ke své zločinecké síti omezenější přístup. To by podle některých názorů mohlo rozpoutat mocenský boj v kartelu a další krveprolévání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama