Obamův odkaz? Více válek, bezobsažná Nobelova cena, nafoknutá bublina. Byl to neúspěšný a slabý prezident, tvrdí pro EZ odborníci

Praha – Barack Obama se i s rodinou stěhuje z Bílého domu. Za osm let, které strávil v úřadu prožil mnohé a získal Nobelovu cenu za mír. „Opouštím dnes večer toto pódium s ještě větším optimismem, než když jsme začínali, protože vím, že naše práce nejen tolika Američanům pomohla, ale že jich tolik inspirovala," řekl při svém posledním projevu. Spojené státy jsou podle něj nyní lepším a silnějším místem než dřív. Odborníků jsme se zeptali, jestli to tak opravdu je.

Obama si udělal srandu sám ze sebe
doporučujeme

Ekonomka Markéta Šichtařová poukazuje, že Barack Obama stál na americké poměry hodně "vlevo". „I když u nás by byl posuzován spíš jako "středový". Tudíž se dalo čekat (a také se to vyplnilo), že bude prosazovat větší objem zásahů státu do ekonomiky. Takový postoj se projevil zejména ve zdravotním programu Obamacare, ale i v jeho odporu vůči Brexitu. Osobně si nemyslím, že až budeme jednou Obamu posuzovat zpětně, že by nějak výrazněji vstoupil do dějin či jinak mezi americkými prezidenty vynikl. Rozhodně se nedá říci, že by americkou ekonomiku nějak pozdvihnul,“ myslí si ředitelka společnosti Next Finance.

Psali jsme:  

Stávající růst americké ekonomiky by sice podle ní leckdo mohl Obamovi připisovat, nicméně v realitě ale prý jde o důsledek extrémně rozvolněné měnové politiky amerického Fedu. „A koneckonců Obama připravil americké ekonomice jednu zcela zásadní zátěž: Za jeho působení musel být opakovaně zvyšován dluhový strop. To se bude americké ekonomice ještě v budoucnu negativně vracet ve vysoké dluhové službě, takže to bude z dlouhodobého pohledu americký růst spíš limitovat,“ dodává pro EuroZprávy.cz Šichtařová.


Obama v svém posledním projevu k veřejnosti například uvedl, že jsou „Spojené státy jsou nyní lepším a silnějším místem než dřív". „Se slovy Baracka Obamy nemohu souhlasit, Jeho politiku, zejména tu zahraniční, bych označil jako neúspěšnou a problémy spíše vytvářející. Ani v oblasti vnitřní politiky nezaznamenal úspěch. Jeho reformy jsou přinejlepším polovičaté, problematické a byly jedním z důvodů porážky demokratů v loňských prezidentských volbách. Myslím, že bude hodnocen jako neúspěšný a slabý prezident a to dokonce i ve srovnání se svým přímým předchůdcem George W. Bushem,“ uvedl pro EuroZprávy.cz politolog Vít Hloušek.

Psali jsme:  

Sám se domnívá, že Obama světu nic pozitivního nepřinesl. „Z hlediska americké zahraniční politiky snad můžeme za problematický úspěch považovat realistické narovnání vztahů s Kubou, ale tím by výčet úspěchů měl skončit. Obama především problematizoval či dokonce oslabil postavení USA v řadě klíčových regionů, zcela zbytečně narušil americko-izraelské vztahy, jeho restart vztahů s Ruskou federací bylo jednoznačné fiasko, oslabil roli USA na Blízkém Východě či v Evropě a tak bychom mohli pokračovat,“ uvádí odborník.

„Z hlediska zahraniční politiky byla jeho osmiletá vláda jen taková nafouklá reklamní bublina plná vzletných slov, ale špatných činů. S následky jeho zahraniční politiky se bude muset potýkat nejen Trump, jehož volební kampaň v tomto ohledu zase tak mnoho nadějí nedala, ale třeba i Evropská unie. Jeho největším úspěchem byly volební kampaně a pak zcela bezobsažná Nobelova cena za mír. Právě na osmi letech Obamovy administrativy se bude také dobře ukazovat, jaké jsou limity dobře zvládnutého politického marketingu v situaci, kdy už za samotným marketingem není žádný rozumný politický program,“ dodává ostře Hloušek.

Psali jsme:  

Ani americký novinář Erik Best, který dlouhodobě žije v České republice, Obamu nešetří. „V některých věcech s ním určitě souhlasím, ale pro mě jsou nejdůležitější ty zahraniční věci. Z tohoto hlediska mají USA více válek, než když nastoupil, do toho konflikty s Ruskem. V tomto pohledu je situace horší. A finanční situace, byť vypadá dobře, tak je velice křehká a nemyslím si, že všechno je růžové, protože to tak jen vypadá,“ varuje pro EuroZprávy.cz Best.

A jak by to vypadalo, kdyby měl Best vyjmenovat největší úspěchy a neúspěchy Obamovy vlády? „Jeden z jeho hlavních cílů bylo podporovat lidská práva. Což splnil. Takový měl cíl a za tím šel a opravdu tam je nějaký posun. A jako nejhorší? Jednoznačně války. V tomhle je pohled na USA ve světě mnohem horší,“ dodal novinář.

Témata: Barack Obama | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama