Je na to Trump připraven? Podívejte se na sedm největších hrozeb pro jeho vládu

Washington - Donald Trump se dnes oficiálně stane hlavou Spojených států. Nevyzpytatelnost prostořekého byznysmena vyvolává mnohé otázky, jakou podobu bude mít jeho vláda. Zcela nepochybně jeden z nejkontroverznějších prezidentů všech dob se bude muset vyrovnat s mnohými překážkami. Televize Al-Džazíra předkládá sedm největších hrozeb Trumpova prezidentství.

Donald Trump

1. Veřejné mínění 

Tou úplně největší zcela jistě není nepřítomnost globálních hvězd typu Beyonce a Bruce Springsteena na jeho inauguraci, začíná žertovně svou analýzu Al –Džazíra. Trumpův první větší problém spočívá v široce rozšířené nedůvěře k jeho osobě ve veřejném mínění. Trump prohrál lidové hlasování o 2,9 milion hlasů.  Podle nejnovějšího CBS News průzkumu pouze 32 procent respondentů mělo na něj příznivý pohled, což je nižší číslo i než u George W. Bushe (44 procent) a Obamy (60 procent). Veřejnost se obává toho, že bude používat Oválnou pracovnu pro svůj vlastní prospěch, považuje vysvětlení politického programu za nedostatečné a starost jí též dělá jeho impulzivní chování.

2. Protestující 

Nespokojenost veřejnosti se promítá do vysokého počtu protestů. Úředníci zápasily s nalezením dostatečného prostoru pro protestující, kteří budou inscenovat na víkend asi 25 shromáždění. Z nich největší je Ženský pochod (Women's March) ve Washingtonu čítající asi 200 000 osob odsuzujících zákony o potratech, finanční dostupnost zdravotní péče a rovného platu.  Jiné skupiny se zaměří na ukončení války, legalizaci marihuany či ekologické otázky, vůči kterým je Trump obzvláště skeptický. Velká shromáždění se budou konat také v Los Angeles, Chicagu a v dalších velkých městech USA i ve světě. Podle zkušeného demonstranta Paula Kawika Martina z protiválečné skupiny Peace Action však tyto shromáždění nebudou tak velká ani nebudou mít takový vliv jako protesty proti válce v Iráku z roku 2003.

3. Republikáni

Samozřejmě, demonstrovat budou i Trumpovy příznivci, včetně např. Motorkářů pro Trumpa. Mezi jeho podporovateli se ale těžkou najdou významní a bohatí republikáni. Ačkoliv si některé z nich Trump pomalu získává odporem k Obamacare a prosazováním dalších republikánských témat, stále pro ně jsou vhodnějšími prezidentskými kandidáty Jeb Bush, Mark Rubio nebo viceprezident Mike Penc. Republikánští odpůrci Trumpa s nelibostí sledují přidružování se USA k Rusku a opouštění tradičních západních spojenců. Nelíbí se jim též Trumpova neochota přistoupit na některé mezinárodní obchodní dohody.

4. Demokraté

Zatímco republikánské řady jsou jeho osobností rozděleny, demokraté z většiny nemůžou Trumpa ani cítit, a to v takové míře, že to dalece překračuje obvyklé stranický despekt ke kandidátovi druhé strany. Desítky demokratů budou bojkotovat inauguraci. V řadách demokratů se nyní ozývají stále častěji hlasy, že namísto Hilary Clintonové měli proti Trumpovy nasadit Bernieho Sanderse a že by měli následovat jeho příklad a posunout se doleva. Demokraté zřejmě tuto proměnu využijí k tomu, aby ve volbách do Kongresu v roce 2018 jej zbavili republikánské většiny a tím ztížili Trumpovi prosazování zákonů, jako činila to republikánská většina v Kongresu Obamovy. Vyšší číslo lidového hlasování pro Clintonovou jim dává poměrně velké naděje, že demokraté nejsou v očích voličů mrtvá strana.

5. Liberální starostové

Tento proces demokratického odporu už probíhá na úrovni velkých měst typu Los Angeles, San Franciska a v dalších amerických metropolích. Tyto střediska jsou známa pro svoji blokaci federálních imigračních zákonů, díky kterému si vysloužila přezdívku „azylová města". New Yorský starosta Bill de Blasio např. odmítl tyto politiky se slovy, že nedovolí Trumpovi „roztrhnout rodiny". Ostatní demokratičtí starostové s ním souhlasí, což může „ zablokovat deportační síly od vstupu do našich měst, hledat nenahlášené lidi, kopat do dveří a rozbíjet rodiny,“ říká  Cathy Schneider, odbornice na urbánní politiku z American University. Washington může sice na tyto akce odpovědět zmrazením finančních prostředků, ale výsledek by byl nepředvídatelný a chaotický.

6. Zpravodajské služby

Jednu z nejsilnějších hrozeb pro Trumpa představují zpravodajské služby, které s nelibostí nesou své přehlížení a kritiku ze strany Trumpa. Na rozdíl od přecházejících prezidentů, Trump odmítl jejich denní přehledy zpráv s tím, že je „inteligentní člověk“ a nepotřebuje je. Zamítl též jejich tvrzení, že Rusko snažili ovlivnit volby ve prospěch Trumpa a vmetl jim do tváře falešnost zpráv, které vedly k válce v Iráku. Washingtonští úředníci nebudou pravděpodobně čelit Trumpovi přímo, ale využijí jiných způsobů, které mají k dispozici, domnívá se Martin. „Vědí, jak funguje systém a jak se bránit tomu, co se jim nelíbí.“ Ze strany zpravodajských služeb se dá očekávat více úniků informací – samozřejmě těch, co budou nepříjemné pro Trumpa.

7. Korporace

Poslední hrozba Trumpově vládě může přijít ze směru, který je jeho srdci tak drahý a pro jeho politiku tak důležitý – od byznysmenů. Zatím korporace tančí na jeho písničku. General Motors, Wal-Mart a další oznámily plány na vytvoření pracovních příležitostí, případně slíbily, že přemístí továrny zpět na americkou půdu. Trumpova prostořekost ale může jejich mlčenlivý a pragmatický souhlas změnit. Trumpova kritika farmaceutických firem za předražené léky způsobila pád jejich akcií. Jeho obchodní válka s Čínou tvoří vrásky na čele těm korporacím, které těží z obchodních smluv s čínskou stranou. Pokud bude Trump pokračovat v nestabilitě světové ekonomiky, spousta mocných a bohatých korporací s legiemi právníků a lobbystů se mu může postavit říká Martin pro Al-Džazíru.

Témata: Donald Trump | USA

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje