Radikální plán proti IS? Pentagon už připravuje pro Trumpa návrhy

Washington - Ministerstvo obrany USA je připraveno poskytnout nastupující administrativě novou vojenskou strategii s cílem urychlit válku proti Islámskému státu v Sýrii. Díky ní by USA mohly vyslat další americké vojáky do přímého boje. Uvedla to stanice CNN.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nová varianta by podle CNN zvýšila riziko pro americké vojáky, což je něco, co končící prezident Barack Obama nebyl ochoten akceptovat. Experti už pro nového prezidenta připravují plán, jak IS na bitevním poli porazit. Na vypracování plánu se podílejí nový ministr obrany James Mattis a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford.

Strategie, kterou předchozí Obamova administrativa neschválila, by znamenala větší nasazení amerických pozemních jednotek a nasazení vojáků do přímého boje proti IS. To s sebou ale zároveň nese větší riziko ztráty na životech, upozorňuje CNN.

Sám Trump se během své kampaně i po ní nechal slyšet, že má v plánu s IS co nejrychleji zatočit. V září například uvedl: „Svolám své hlavní generály a dám jim jednoduchou instrukci – do 30 dnů mi musí do Oválné pracovny přinést plán na porážku IS.“ Vojenští plánovači teď proto mapují všechny potenciální rozjezdové dráhy, vše, co by mohli američtí vojáci využít, uvedla CNN s odkazem na nejmenovaného úředníka, který je obeznámen s detaily.

Jendou z možností je údajně vyslal stovky, možná i tisíce amerických vojáků, aby se zapojily do boje o město Raqqa. Pentagon mohl poslat několik amerických brigád čítajících až 4000 vojáků, kteří by bojovali na zemi. V současné době sice Američané v oblasti působí, ale pouze jako poradci a instruktoři. CNN však poukazuje, že neexistuje jednotný názor na to, kolik vojáků by USA měly nasadit, protože konečné rozhodnutí o tom, kolik jich poslat, bude záviset na tom, jak bude probíhat vyzbrojování Kurdů, kteří patří mezi americké spojence.

Plánovači se také zabývají otázkou, nakolik se při boji spoléhat na Syrské demokratické sily (SDF). Ty tvoří z větší části Kurdové, jsou mezi nimi ale také Arabové. Možností by bylo, že by Kurdové a Američané oblast Raqqy zajistili společnými silami, ale do města by vstoupily pouze SDF - podobně jako je tomu v případě iráckého Mosulu. Proti je ale Turecko, které Kurdy vnímá jako ohrožení. Otázkou pak je, nakolik bude Trump na Ankaru a její obavy brát v potaz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama