Německo je k Trumpovi ostražité. Jak na jeho inaugurační projev reaguje zbytek světa?

Washington – Nový americký prezident Donald Trump už obdržel řadu blahopřání. Mexický prezident Enrique Peña Nieto řekl, že bude usilovat o posílení vztahů, suverenitu i národní zájmy a ochranu Mexičanů však považuje za prvořadé. Nieto také řekl, že se bude snažit vést „uctivý" dialog s Trumpovou vlády. Reakce z celého světa cituje stanice CBS.

Donald Trump, 45. prezident USA

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že chce nabídnout Trumpovi „vřelé blahopřání“. „Vím, že mu miliardy lidí budou přát, aby v následujících měsících a letech uspěl ve velkých výzvách, kterým bude čelit," řekl Johnson. „My ve Velké Británii budeme s prezidentem Donaldem Trumpem pracovat ruku v ruce pro stabilitu, prosperitu a bezpečnost ve světě."

Premiér Japonska - jednoho z nejbližších amerických spojenců - blahopřál Trumpovi a řekl, že chce posílit „neochvějné" vztahy mezi oběma národy. Šinzó Abe vydal své prohlášení jen pár minut poté, co Trump složil přísahu. Uvedl, že se těší na setkání s Trumpem „při nejbližší možné příležitosti". Japonská média uvádějí, že Abe může navštívit USA už na konci ledna.

Psali jsme:  

Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že Kanada se těší na spolupráci s Trumpem stejně jako s celou americkou administrativou. Země podle něj mohou „obnovit prosperitu střední třídy na obou stranách hranice, a vytvořit bezpečnější a klidnější svět". „Společně můžeme těžit z robustního obchodu a investičních vazeb a integrované ekonomiky, která podporuje miliony kanadských a amerických pracovních míst," uvedl Trudeau v prohlášení. „Kanada a Spojené státy mají jedinečnou možnost spolupráce v otázkách národní bezpečnosti. Země vždy pracovaly bok po boku, aby chránily naše občany a zajistily bezpečnost naší společné hranice,“ dodal.

Reakce z Německa, největšího obchodního partnera Spojených států, má poněkud jiný tón. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel varoval před „drsnou jízdou,“ uvádí agentura Reuters. „To, co jsme dnes slyšeli, byly vysoké nacionalistické tóny," varoval Gabriel. „Myslím, že se musíme připravit pro drsnou jízdu“. Gabriel také řekl, že Evropa a Německo musí držet spolu a „hájit své zájmy." Dodal, že Trump ve svém projevu „mluvil velmi vážně“, což znamená, že bude následovat akce v oblasti obchodu a dalších otázkách.

Psali jsme:  

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu své blahopřání napsal na Twitteru, Trumpa nazval „svým přítelem. Dohody a spolupráce mezi Izraelem a USA jsou podle něj silnější než kdy jindy.

Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi blahopřál jak Trumpovi, tak i americkému lidu. „Prezident se těší na posílení přátelství a posilování zvláštních strategických vztahů mezi Egyptem a Spojenými státy na všech úrovních," uvádí se v oficiálním prohlášení.

Ministři zahraničních věcí z Polska a Litvy uvedli, že se těší se na konstruktivní spolupráci s Trumpovou administrativou, a bagatelizovali obavy z proruského směřování Trumpa a z toho, že by mohl ohrozit jejich region.

Witold Waszczykowski uvedl, že Polsko doufá ve změnu v USA. Připomněl, že Barack Obama v prvních letech svého prezidentství region opomíjel. Jeho litevský kolega Linas Linkevicius doplnil, že některá z Trumpových prohlášení jsou „matoucí", ale dodal, že z toho nebude vyvozovat žádné závěry.

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje