Trump mimo realitu? V inauguračním projevu říkal nesmysly, zjistil Washington Post

Washington - K inauguračnímu proslovu nového prezidenta USA Donalda Trumpa jsou kritická nejen evropská média, ale i některá americká. Například list The Washington Post napsal, že fakta, která Trump prezentoval, se velmi často rozcházela se skutečností.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Washington vzkvétal, ale lidé jeho bohatství nesdíleli. Příliš dlouho politici prosperovali, zatímco pracovních míst ubývalo a továrny se zavíraly," řekl Trump.

Washingtonská předměstí přitom patří k nejbohatším oblastem v USA. Mnoho tamních lidí pracuje pro federální vládu. Z 25 největších městských oblastí má Washington nejvyšší průměrný příjem - 93.294 dolarů proti státnímu průměru 55.775 dolarů. Neexistuje důkaz, že oblast Washingtonu bohatne na úkor zbytku země, napsal americký list.

"Přišly vás desítky milionů, jak svět ještě nikdy neviděl, abyste se stali součástí historického hnutí," řekl Trump k volbám.

Bez ohledu na to, jak k tomu došel, tak historické volby to nebyly, neboť Trumpa volila z hlediska lidového hlasování menšina. Jeho soupeřka Hillary Clintonová získala o 2,9 milionu hlasů víc. Ačkoli zvítězil co do počtu volitelů, ve třech stěžejních státech to bylo velmi těsné - v Michiganu o asi 10.000 hlasů, ve Wisconsinu o zhruba 22.000 hlasů a v Pensylvánii o 46.000 hlasů. Kdyby tedy v těchto státech volilo několik desítek tisíc jinak, měla by podle listu The Washington Post Clintonová o 46 volitelů více a vyhrála by v poměru 278:260.

Psali jsme:  

"Matky a děti jsou uvězněné v chudobě v centrech našich měst. Zločin, gangy a zbraně mají na svědomí množství životů. Toto americké krveprolití končí právě tady a právě teď," prohlásil Trump.

Ani američtí novináři nevědí, jak k tomuto údaji Trump došel, protože podle statistik žilo v roce 2015 v centrech měst pod hranicí bídy 13 procent lidí, což odpovídá celostátnímu průměru. Za vlády jeho předchůdce Baracka Obamy se navíc ukazatel bídy držel na nízké úrovni. Množství násilných a majetkových kriminálních činů po dvě desetiletí klesal a je nyní daleko pod úrovní situace před 20 lety.

"Po mnoho desetiletí jsme obohacovali zahraniční průmysl na úkor amerického; subvencovali jsme armády jiných zemí a dovolili vyčerpávání naší armády," řekl Trump.

Podle amerického listu zde míchá dohromady několik věcí - v první části jde o obchodní dohody, přičemž díky nim americký průmysl bohatne prodejem do ciziny. V druhé části pak má asi na mysli americké základny v zámoří. Senátní zpráva z roku 2013 tvrdí, že USA ročně na tyto základny utrácejí deset miliard dolarů, 70 procent z toho se týká tří zemí - Německa, Jižní Koreje a Japonska. Německo je hlavním bodem závazků v obraně Evropy, jednotky v Japonsku jsou páteří amerických sil v Asii, jednotky v Jižní Koreji hlavním odstrašujícím prostředkem proti Severní Koreji. Vzhledem k celkovým nákladům na obranu, jež tvoří 500 miliard dolarů, jde o zanedbatelnou sumu.

"Spojené státy utratily biliony dolarů v zahraničí, zatímco americká infrastruktura trpěla. Přispívali jsme k obohacování jiných zemí, zatímco bohatství, síla a důvěra v naši zemi mizela za obzorem," byl další z Trumpových výroků.

Jde tu podle listu The Washington Post zřejmě o americké vojenské operace v cizině a také zahraniční pomoc. Ta ale činí necelé procento z amerického rozpočtu - 18 miliard dolarů jde na ekonomickou a rozvojovou pomoc a osm miliard na bezpečnostní.

Témata: Donald Trump | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama