Kdo může za napjaté vztahy mezi Ruskem a USA? Větší vinu má Washington, tvrdí významný časopis

Washington - Dnes už bývalý prezident Barack Obama na počátku svého nástupu do úřadu volal po „restartu“ vztahů s Ruskem. Jeho naděje se obrátila v přesný opak. Vztahy USA s Ruskem jsou horší než kdykoliv jindy. Podle The National Interest však nelze veškerou vinu svádět na poslední administrativu. Napjaté vztahy jsou důsledkem desetiletí nepřátelství mezi USA a Ruskem. V posledních letech ale napětí spíše zvyšuje Washington.

Krym, ilustrační foto

Navzdory občasné smířlivé rétorice americké akce uskutečněné v ranných fázích post- sovětské doby ukazují na hlubokou nedůvěru USA vůči Rusku. Dokonce i během vlády Spojeným státům na ruku jdoucího prezidenta Jelcina – jak na to velice pregnantně ukazoval Putin, když nastupoval do úřadu - se NATO rozšiřovalo, aniž by svou expanzi mohlo ospravedlnit agresivní ruskou politikou.

Tento argument ale Washington hojně používal proti Putinovi, kterého vnímá jako špatně maskovaného diktátora s nebezpečně velikášskými sny. Ruské zabrání Krymu USA dalo jeden z nejpádnějších argumentů pro tento názor. USA rozčílil ale Putin už dříve v Gruzii, kam vstoupila ruská vojska, aby zabránila tamní vládě potlačit separatistická hnutí v Abcházii a Jižní Osetii.

Z pohledu Ruska jsou to NATO a USA, kdo je agresor. Americký zásah ve válce na Balkánu vnímalo Rusko jako bezdůvodný políček do tváře a arogantní okázalé předvádění vlastní moci vůči poraženému, ale hrdému, soupeři z dob studené války. Se skřípěním zubů se Moskva dívala, jak NATO přijímá bývalé sovětské státy typu Polska, České Republiky a Maďarska. Zatímco to ale vnímala jako další z řady provokací, další kolo rozšiřování NATO v oblasti Balkánu už vyhodnotila jako ohrožení bezpečnosti Ruska. Ruská vojenská invaze do Gruzie byla varováním Ruska, že nebude tolerovat rostoucí přítomnost NATO na ruské hranici. Vměšování USA a EU do vnitřních politických záležitostí na Ukrajině v roce 2014 Rusko pochopilo jako otevřenou agresi a proto vrátilo úder připojením Krymu.

Psali jsme:  

Všechny tyto případy ukazují na hluboké nepochopení perspektivy té druhé strany a setrvávání na vlastních ideologických předpokladech. USA považují balkánské zásahy, které tak rozčílily Rusko, za projev ušlechtilého úsilí o zabránění masového krveprolití ve dvou občanských válkách. Z jejich perspektivy je rozšiřování NATO stejně ušlechtilá snaha posílit demokracii v Evropě a zajistit v ní mír. Naopak ruské vojenské reakce v Gruzii a na Ukrajině jsou ze strany USA hodnoceny jako projevy mír ohrožující poražené mocnosti, která kvůli zraněné pýše a přetrvávajícím snům o dávné slávě je ochotna riskovat válku. Aby se zabránilo potenciální agresi Ruska vůči střední a západní Evropě,  USA a NATO musí mít připravené vojenské nasazení v Polsku a pobaltských republikách, zní odůvodnění expanze NATO z americké strany.

Rusko na druhou stranu považuje své vojenské manévry a další akce za pouhou obrannou reakci proti neskrývaným provokacím USA. Americké vojenské nasazení ve východní Evropě a rozšiřování NATO na Balkán vnímá Putin jako nepřijatelné zásahy do ruské právoplatné sféry vlivu. Představitelé USA však odmítají samotnou koncepci sfér vlivu. Viceprezident Joe Biden, který považuje Rusko za hrozbu světové bezpečnosti, je jedním z řady prominentních amerických politiků, který upozorňuje na Ruskou bláhovou a nepřijatelnou touhu navrátit zpět systém, ve kterém je mezinárodní politika „definovaná sféry vlivu."

Psali jsme:  

Podle The National Interest je však odmítání koncepce sfér vlivu buď naivní nebo extrémně arogantní. V každém případě je důvodem, proč Washington nese o něco větší díl viny na neuspokojivých vztazích mezi Ruskem a USA než Moskva –ačkoliv jinak si v tomto ohledu mají obě země málo co vyčítat.  

Rusko je stěží jedinou zemí, která prostřednictvím tohoto konceptu hodnotí svoji bezpečností situaci, tvrdí The National Interest. Čína pracuje s podobným konceptem a proto se angažuje v Jihočínském moři. Stejně tak stojí tento koncept v pozadí tureckých akcí v Iráku a Sýrii a nebo spojence USA Saudské Arábie v Jemenu. Není tedy správné, aby USA měly dvojí měřítko na Rusko a na zbylé země, domnívá se The National Interest. 

S nástupem Trumpa do úřadu by mohla přijít tolik toužená změna přístupu Washingtonu k Moskvě. Trump vyjádřil touhu po snížení napětí a řekl, že bude usilovat o větší spolupráci s Moskvou. Těchto tvrzení se zatím drží, i když je obviňován z toho, že je Putinova loutka, případně, že touží rozpoutat druhou studenou válku. Nicméně, Obama taktéž na počátku chtěl změnu přístupu, která nakonec nevyšla. Snad bude mít Trump více štěstí, doufá The National Interest. Jinak nám opravdu hrozí hrozba nové studené války USA s Ruskem, která by se tentokráte mohla skutečně překlopit ve válku jadernou.

Témata: Krym | Rusko | USA

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje