Trump je jako Hitler? Vrací se časy nacistického Německa, varuje prestižní deník

Washington - Trumpova inaugurační řeč vzbudila velké emoce. Kritici jí vyčítají rétorickou plochost, arogantní sebe-okázalost, postrádající myšlenku a především agresivní náboj, jehož následkem bude další rozdělení země. Podle The Guardian řeč až příliš připomínala temné časy nacistického Německa.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Podle The Guardian by se hlavní poselství řeči mohlo shrnout prostřednictvím parafráze inauguračního projevu prezidenta Johna Kennedyho: „ Neptej se, co tvoje  země může udělat pro tebe, ptej se, co ty můžeš udělat, abys zachránil zemi od Donalda Trumpa.“ Úkol to bude vrcholně náročný, protože Trump je nadmíru sebevědomý ignorant, nenaslouchající jakýmkoliv radám, jemuž se podařilo vyvolat vlny nebezpečného nacionalismu. Ten se vyžívá ve strachu, šovinismu, diskriminaci a přežitých představách o etnické, rasové a morální převaze. Trumpovy výkřiky „Amerika na prvním místě!" nesou ozvěnu "Sieg Heil" z jiné éry brutálního nacionalistického triumfalismu, píše The Guardian.

Znepokojivý nacionalismus není ničím novým, naopak je produktem doby. Trump není tím, kdo by jej vymyslel, jen na něm participuje a využívá jej. Jeho řeč prozradila, že není schopen souvislé myšlenky, nýbrž je schopen jen mluvit skrze slogany jako to dělá na svém Twitterovém účtu, kritizuje Trumpa The Guardian. Přesto Trump se považuje za neuvěřitelného génia schopného vyřešit všechny problémy světa. Sám však nedává žádné konkrétní odpovědi, jak problémy řešit. Jediným řešením, které nabízí, je nestoudný protekcionismus, a to jak fyzický a ekonomický.

Chybí mu též zdvořilost. Trump se neobtěžoval ocenit jakýmkoliv způsobem práci administrativy jeho předchůdce, což – upozorňuje The Guardina – je bezprecedentní nevychované opomenutí v historii USA. Trump se tvrdě opíral do zdvořile stojících a tleskajících demokratických a republikánských předáků. Jeho pohrdání Washingtonem, včetně Kongresu a federální byrokracie, byla stejně zarážející jako to bylo nezasloužené.  A hluboce nedemokratické, dodává The Guardian.

Jeho první exekutivní kroky ukazují na rozsah bitvy, které Amerika nyní bude čelit, tvrdí The Guardian. Obamacare, pro kterou bývalý prezident bojoval tak tvrdě a dlouho, je zmrazená a čeká na zrušení. Změna klimatu, občanská a LGBT práva jsou vymazána z webových stránek agendy nové administrativy. Novou prioritou je systém protiraketové obrany, o němž se Čína vyjádřila v tom smyslu, že by mohl zažehnout závody v jaderném zbrojení. A zavedení nových prázdnin, nazvaných „národním dnem vlastenectví", však spíše působí jako zavedení „národního dne Trumpismu" a opět znepokojivě nesou ozvěnu pochodujících armád, masových manifestací a vlajících vlajek z dob před druhou světovou válkou.

Trump přináší nebezpečí pro svět

Trumpova postava a jeho zpráva světu ohrožuje světový mír a stabilitu. Čína se skřípěním zubů dělá všechno pro to, aby minimalizovala vliv opakovaných, konfrontačních poznámek Trumpa. Ve svém projevu v Davosu minulý týden, prezident Si Ťin-pching dokonce naznačil, že Peking by mohl nahradit Washington jako vrchního posla hodnot neoliberalismu a globalizace. Trump neučinil žádné reciproční gesto a naopak rozšířil další možné oblasti konfliktu, zahrnující Tchaj-wan, Jihočínské moře a obchodní tarify. Japonsko, Německo a další klíčové centra obchodu se s obavami připravují na ničivé následky čínsko-amerických srážek.

Naopak Trumpův úspěch vzbudil nadšení u autoritářských vůdců po celém světě. Recep Tayyip Erdoğan, prezident Turecka, nadšeně očekává zlepšené vztahy s Washingtonem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stěží zakrývá svou radost nad příchodem tak neochvějného podporovatele izraelské kontroverzní politiky. Na podobu voleb v Západní Evropě bude mít Trumpovo vítězství silný efekt, projevující se v nabytém sebevědomí krajních nacionalistických, xenofobních a rasistických stran.

Co se týče Ruska, jehož prezidenta si Trump považuje nad jiné autoritářské vůdce, příčin k obavám nad podobami jejich vztahů je bezpočet. Putinovi se podařilo přechytračit Trumpa na každém kroku na jeho cestě do Bílého domu. Ruské kybernetické vměšování do amerických voleb sice poškodilo Hilary Clintonovou, a pomohlo Trumpovi, zároveň ale jej zkompromitovalo. Trumpova persóna byla ještě více poškozena zatím nepotvrzeným tvrzením, že Rusko má na něj nepříjemné materiály osobní povahy. I přes usilovnou snahu Trumpa navázat s Ruskem dobré vztahy, Rusko pokračuje v jeho sofistikovaném zesměšňování. Jakýkoliv bilaterální summit by neměl proběhnout po dobu několika měsíců, řekl Putinův mluvčí, čímž smetl ze stolu Trumpův hlavní politický triumf o okamžitém navázaní kontaktu s Ruskem. Zkrátka řečeno, Rusko dělá z Trumpa bláznivou loutku, píšeThe Guardian.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama