Donald „Bond“ Trump? Aby zvítězil, musí myslet jako agent, tvrdí bývalý příslušník CIA

Washington - Nový americký prezident Donald Trump pojede v sobotu na ústředí CIA na setkání s předními špióny a analytiky. Návštěva přichází v napjaté atmosféře, která vládne mezi Trumpem a příslušníky zpravodajských služeb. Trump osočuje zpravodajské služby z komplotu proti jeho osobě. Podle bývalého agenta CIA Bryana Deana Wrighta má Trump právo být rozčilený, protože tajné služby nepřišly s žádnými konkrétními důkazy pro údajné kompromitování Trumpa Ruskem. Podle Wrighta si Trump získá důvěru a respekt od CIA tím, že bude chovat jako agent.

Donald Trump, 45. prezident USA

Když špion udělá chybu, důsledky mohou být vážné. Lidé umírají, národy se třesou. Přesto všichni lidé dělají chyby. Trump by toto měl uznat a snažit se najít řešení. Sám není bez viny. Jeho tvrdé odsouzení zpravodajské komunity bylo až příliš nemilosrdné. Zabouchl si tím dveře k mnoha důležitým informacím a možnostem, kterými zpravodajské služby disponují. Měl by je znovu otevřít svou omluvou a slibem, že bude jejich radách naslouchat. Nicméně, neměl by však polevit v oprávněné kritice nemístnosti nejasných spekulací v americkém zpravodajství, zvlášť když se týkají domácích otázek.

Trump by též měl jako tajné služby uznat důležitost rozmanitosti. Zahraniční cíle jsou každé rasy, náboženství, etnického původu, pohlaví a sexuální orientace. Čím více diverzifikovaná bude zpravodajská komunita, tím větší bude šance, že bude efektivní. Aby bylo jasné, podotýká Wright, tohle není o nějaké formě liberálního sociálního inženýrství. Jedná se o zcela racionální strategii mobilizace dobrých lidských zdrojů informací. Trump by měl přijmout tento étos rozmanitosti a zajistit, aby zpravodajská komunita měla celou řadu  operativců, které potřebuje, aby národ byl v bezpečí.

Obyčejní občané mohou stát pevně za svým přesvědčením. Zpravodajské služby si takový luxus dovolit nemohou. S každou novou zprávou získávají aktualizované informace, které vrhají nové světlo na dosavadní domněnky a v mnoha případech je zcela mění. Pro špióna je nebezpečné, aby byl stoprocentně přesvědčen o své pravdě a nebyl ochoten ji vystavět revizi. Trump by si měl osvojit podobný přístup, aby zabránil rozpoutání špatné války či přijmutí špatné taktiky.

S tím souvisí i nutnost neustále inovovat. Mise CIA se nezměnila od roku 1940, ale jinak všechno ostatní prakticky ano. Před dvěma lety ředitel agentury zahájil reformy, jejichž cílem bylo držet krok s dobou. Bohužel, mnoho z těchto změn vyšly naprázdno a učinily zemi méně bezpečnou. Trump by se však namísto soustředění se na tyto neúspěšné reformy měl věnovat pozornost klíčovému problému CIA – kultuře mužů a žen, kteří říkají na všechno ano.  Změna organizačních schémat nebude úspěšná, jestliže se nezmění vedení agentury, tvrdí Wright. O nedostatcích na této úrovni svědčí nedůvěra zaměstnanců agentury k jejich vedení.

Trumpovo politické heslo zní „Amerika na prvním místě.“ Tak je tomu i u zpravodajských služeb, říká Wright. Oni nepodléhají žádné politické straně, ani nemají žádné vybrané kandidáty. Musí fungovat, i když onen kandidát není podle jejich gusta nebo když jimi preferovaný kandidát se nedostane do úřadu. Jejich věrnost je a jen pouze americkému lidu – a to znamená i úřadu amerického prezidenta. Čím dřív to Trump pochopí, tím lépe pro obě strany, tvrdí Wright.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje