Trumpovi lidé lžou? Ekonom poukázal na závažné problémy ve strategii nové americké administratity

Washington – Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v reakci na spor o počet účastníků na inauguraci Donalda Trumpa uvedl, že jeho cílem je nikdy novinářům nelhat, dodal však, že „fakta budeme někdy interpretovat odlišně“. Podobně se vyjádřila i Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová označila Spicerovy výroky, podle médií lživé, za „alternativní fakta". Publicista a profesor ekonomie Tyler Cowen se na serveru Bloomberg zabývá tím, co to vlastně znamená.

Donald Trump, 45. prezident USA

„Jedním z nejnápadnějších rysů nové administrativy Donalda Trumpa bylo jeho politické využívání lži. Velkou víkendovou událostí bylo zjevně nepravdivé tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera, který tvrdil, že se na Trumpovu inauguraci přišel podívat největší dav v americké historii. To vyvolává otázku, proč by mohlo být pro prezidenta výhodné podporovat takové lži jeho podřízených,“ začíná zostra komentátor.

Prvním a nejzřetelnějším důvodem prý je, že chce prezident klamat veřejnost a chce, aby se na tom podíleli i jeho lidé – a to i proto, že celá řada občanů se nebude pokoušet ověřovat fakta. „To je to očividné vysvětlení, ale pravda leží mnohem hlouběji,“ domnívá se Cowen.

Psali jsme:  

„Tím, že vyžaduje, aby jeho podřízení říkali nepravdy, může podkopat jejich nezávislé postavení, včetně jejich postavení u veřejnosti, u médií a u ostatních členů administrativy. To způsobí, že budou tito jedinci více závislí na vůdci a méně pravděpodobně se tak pokusí o nějakou rebelii proti struktuře velení. Podpora takových řetězů lží je klasická taktika, když lídr nevěří svým podřízeným a očekává, že tato nedůvěra bude pokračovat i v budoucnu,“ vysvětluje ekonom.

Dalším důvodem je podle něj to, co ekonomové někdy nazývají „filtry loajality“. „Chcete-li zjistit, zda je k vám někdo opravdu loajální, zeptejte se ho na něco pobuřujícího nebo hloupého. Jestliže to odmítne, pak víte, že není úplně loajální. Jde také o příznak počínající nedůvěry v rámci vládnoucí kliky, což je součástí téhož pohledu na svět, ve kterém se Trump velmi spoléhá na členy rodiny,“ domnívá se Cowen.

Psali jsme:  

Podobné testy věrnosti jsou podle něj časné zejména u nově přijatých lidí a na začátku nového režimu. Jde prý o taktiku, kterou Trump využíval již dříve ve své obchodní a mediální kariéře a kterou teď pouze okopíroval. Zároveň však přiznává, že Trumpovi podporovatelé mají úplnou pravdu, když poukazují na to, že minulá administrativa také vyslovila spoustu lží – byť byly jiného druhu. Pro zjednodušení vysvětluje, že existují dva druhy lží – ty vysoké důležitosti a ty malé důležitosti.

Lži vysoké důležitosti podle něj využívají například diplomaté, kteří často mluví více než k jednomu publiku a proto je často zapotřebí zohledňovat kontext a skutečný význam. Pokud jsou takové výroky vykládány doslova, je možné v nich objevit nepravdy – ale velvyslanci podle něj někdy prostě nemohou vyjadřovat některé citlivé pravdy. Takové proklamace podle něj není možné považovat za úplné lži, jen podle něj neobsahují tu čistou a holou pravdu – třeba s ohledem na udržování křehké podpory v budoucnu.

Tento druh lží ale podle profesora Trump nepoužívá – jeho podporovatelé jej přesto, nebo právě proto, považují na člověka, který je odhodlaný říkat důležité pravdy. Trump se naopak specializuje na lži malé důležitosti a raději bude říkat něco, co očividně nebude pravda. „Jde o proklamaci jeho moci a signál, že názory mainstreamových médií a politických oponentů nebudou brány na zřetel. Lež musí být chápána jako více než jen lež. Za prvé, hodně Američanů, zejména Trumpovi příznivci, raději slyší tento styl „nadšených“ lží. Za druhé, pro marginální outsidery bude těžké vstoupit do nějaké koalice s Trumpem. Jinými slovy, Trumpova administrativa sama vysílá věrnostní signál směrem ke svým příznivcům tím, že spálí mosty s ostatními skupinami,“ píše ekonom.  

Ekonom na závěr svůj komentář shrnuje slovy: Trumpova administrativa nedůvěřuje ani vlastním kandidátům, ani podporovatelům, a vytváří tak situaci, kde je nedostatek důvěry oboustranný. Všechno je to součástí strategie a je jasné, že prvních 100 dnů vlády bude výbušných.

Témata: Donald Trump | USA

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Související:

Právě se děje