Trumpova vize Ameriky? Expert odhalil, co svět patrně čeká. Není to hezké čtení

Washington - Trumpova představa Ameriky na prvním místě znepokojuje lidi po celém světě. Až příliš se podobá jiné nacionalistické, triumfalistické vizi, jejímž následkem byla jedna z největších humanitárních katastrof všech dob. Trumpova Amerika, za kterou tak urputně bojuje, je popřením všech kvalit této země, domnívá se Max Boot, vědecký pracovník národních bezpečnostních studií z Council on Foreign Relations, na stránkách Foreign Policy.

USA
doporučujeme

Trumpova Amerika je mi cizí Amerikou, Amerikou, kterou jsem za svých 40 let nepoznal, píše Boot.  Trumpova Amerika je plná zrezivělých nefunkčních továren, „roztroušených jako náhrobní kameny po celé krajině našeho národa." Je domovem vzdělávacího systému, jenž zanechává mladé studenty bez jakéhokoliv poznání. Je prosycena trestnou činností, gangy a drogami, jejichž následkem je příliš mnoho mrtvých a mnoho zmařeného, „nerealizovaného potenciálu.“ A těmi, kdo jsou odpovědní za tento neutěšený stav, jsou ostatní země a neloajální americké elity

Pro Boota se jedná o velice nepříjemnou představu Ameriky, jaká prý je, i toho, jaká by měla být. Když do Ameriky přišel v 1976 ze Sovětského svazu jako naivní, 7letý chlapec, spolu s matkou a babičkou, tak pro něj, jako pro bezpočet jiných imigrantů – včetně Trumpových vlastních prarodičů – Amerika nebyla peklem, který Trump popisuje, ale země nepředstavitelného bohatství a příležitostí. Jen málokterá země by nás, cizí Židy, přijala s tak otevřenou náručí, píše Book. O to víc je pro něj děsivé, že jeho první reálná zkušenost s anti-semitismem na americké půdě pochází od Trumpových příznivců, kteří zaplavili Twitter protižidovskými výroky.

Book přiznává, že on a jeho rodina se má poměrně dobře, sice ne tolik, jako Trump a jemu podobní, ale lépe než většina světa. Chápe, že Trumpovi příznivci se rekrutují z řad těžce pracujících mužů a žen bez univerzitního vzdělání, kteří těžce bojují o svá pracovní místa. Ale i tito Američané bez vzdělání, kteří jsou ohroženi turbulencemi globalizace, se mají stále lépe než většina světa, tvrdí Book.

Podle Pew Research Center, 72 procent světové populace má špatný nebo nízký příjem a mají méně než 10 $ za den; 15 procent nějak přežívá za méně než 2 $ na den. Naproti tomu 56 procent Američanů má oproti nim velmi vysoké příjmy, s více než 50 $ na den. Téměř devět z deseti Američanů má životní úroveň, která je vyšší než celosvětový standart středních příjmů, tvrdí Pew Research Center.

Psali jsme:  

Američané mají ještě jednu velkou výhodu, kterou většina světa postrádá, říká Book – a to svobodu projevu. Mohou vyznávat koho chtějí, žít, jak chtějí, mluvit, jak chtějí, aniž by jim hrozilo vězení, návštěva tajné policie či dokonce etnická čistka. Nic nedokazuje tuto svobodu a z ní vycházející bezpečnost a mír víc, než zcela nedávné poklidné předání moci, tvrdí Book. Většina světa takové štěstí nemá. Freedom House odhaduje, že 60 procent světové populace je uvězněno v zemích, které buď nejsou nebo jsou jen částečně svobodné.

Je to právě ochota USA bojovat za svobodu, i když je to nevýhodné, co z ní činí tak velkou zemi, říká Book. Emigrace sovětských Židů mohla odejít do USA díky Pozměňovacího návrhu z roku 1974, navrženého senátorem Henry "Scoop" Jacksonem a kongresmanem Charlesem Vaṇikem, kteří provázali obchodní vztahy se Sovětským svazem s jeho ochotou poskytnout možnost emigrace a ostatních základních práv.  

A to navzdory odporu chladnokrevných realistů typu Richarda Nixona, pro které lidská práva neměla místo v americké zahraniční politice. Tento návrh však prošel drtivým hlasováním Kongresem a tisíce sovětských Židů mohli opustit Sovětský svaz. A USA z toho zcela jistě prosperovali, jak ukazuje příklad sovětského židovského přistěhovalce: Sergeye Brina, který spolu-založil Google, velmi silnou společnost, která zcela nepochybně vytvořila více bohatství a pracovních míst než kdy Trump Organization, poukazuje Book.

Trumpova věrnost Americe?

Trump říká, „základním kamenem jeho politiky bude celková věrnost Spojeným státům americkým,“ jako kdyby jeho předchůdci tento zájem neměli a nechává tak na představivosti svých posluchačů, aby spekulovali, kteří předchozí prezidenti byli nevěrní americkému lidu.

Pokud by se Trump narodil dříve, zřejmě by odsuzoval neúspěšného obchodníka Harryho S. Trumana a možná by jako Joe McCarthy obviňoval George Marshalla jako komunistického zrádce, který jedná proti zájmům lidu. Tito lidé, kteří stáli na vytvořením poválečného světa, však měli moudřejší náhled než Trump, tvrdí Book. Na rozdíl od Trumpa, který nemá žádný záznam filantropických aktivit a vše, co kdy učinil, učinil pro sebe, věděli, že pomocí druhému pomáhám sobě.

Tento pohled byl dobře shrnut v Trumanově projevu na společném zasedání Kongresu v roce 1947. „Semena totalitních režimů jsou živena bídou a chtíčem," řekl. „Množí se a rostou v zlé půdě chudoby a svárů. Dosáhnou svého plného růstu, když zemře naděje lidu na lepší život. My musíme udržovat tuto naději naživu. Svobodní lidé celého světa se na nás obracejí pro podporu při zachování jejich svobody. Pokud bychom ochabli v našem vedení, můžeme ohrozit světový mír - a zcela jistě ohrozíme blahobyt tohoto národa." Trumpova vize Ameriky je vize světa, kterého se Truman tak obával, plná chudoby a svárů. Vhodná půda pro zasazení semen totalitního režimu – bude to Trump, kdo jej jako první zasadí?

Témata: USA | Donald Trump
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama