Trump tvrdí, že Islámský stát bude poražen. Jak vypadá jeho plán?

Washington - Prezident USA Donald Trump má tajný plán, jak porazit Islámský stát. Odmítá ale sdělit, co přináší nového a v čem se liší od návrhů jeho předchůdce. Americká novinářka Bonnie Kristian se proto ve svém článku pro stránky The Daily Caller domnívá, že možná ani neexistuje. Pokud má být jeho plán úspěšný, musí přijít s novou strategií, nikoliv jen s drobnými úpravami stávající koncepce.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Bonnie Kristian vychází z prohlášení vrcholného politika Republikánské strany Newta Gingriche. Ten v prosinci minulého roku uvedl, že Trumpův tým ještě nemá vypracovanou strategii pro boj s Islámským státem. Do budoucna ale prý jeho lidé vědí, což Gingrich považuje za důležité, že takovou strategii budou potřebovat. Pozitivní na tom je možnost ovlivnit Trumpa a jeho tým při tvorbě nového plánu.

Tyto domněnky potvrzuje nedávno zveřejněná informace deníku The New York Times. Jeden z prvních dekretů podepsaných tento týden prezidentem Trumpem se totiž stal úkol pro ministra obrany vypracovat plán, jak oslabit Islámský stát.

Psali jsme:  

Některé náznaky o podobě Trumpovy strategie byly zmíněny v jeho srpnové řeči o terorismu. Prezident se v ní zaměřil na kritiku svých předchůdců a neúspěšných invazí do Iráku a Lybie. Zároveň se ale vyjádřil proti uspěchanému stahování amerických vojáků z krizových území. Trump ve svém proslovu dále velmi detailně popsal, jaký problém Islámský stát představuje, na druhou stranu ovšem zaznělo jen málo doporučení na zlepšení situace do budoucna. Označení radikálního islámu za nepřítele USA, snahu držet iráckou ropu mimo kontrolu Islámského státu, úzkou spolupráci se spojenci a přání nalézt společnou řeč s Ruskem je možné označit spíše jako taktické úpravy, než skutečnou revizi strategie Washingtonu na Středním Východě.

Trump v průběhu svého zářijového vystoupení slíbil, že Islámský stát bude poražen. Stane se tak díky koaličním vojenským operacím, mezinárodní spolupráci vedoucí k odstřižení radikálů od finančních zdrojů, rozšířenému sdílení informací od zpravodajských služeb, zastavení nepřátelské propagandy a zamezení náboru nových sil. Tyto kroky se ale moc neliší od postupu předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Psali jsme:  

Aktualizované stránky Bílého domu, jež informují veřejnost o prezidentových pohledech na zahraniční politiku, přikládají porážce Islámského státu a dalším teroristickým skupinám nejvyšší prioritu. Ve svém příspěvku pro server Business Insider o tom informoval Paul Szodra, podle nějž v této souvislosti nejsou zmíněny žádné další hrozby, tedy ani Čína, KLDR nebo Rusko. Prozatím není jisté, zda toto oznámení bude následovat taková změna v postupu proti radikálům, jaká se odehrála ve směřování zahraniční politiky USA. Trump v prosinci definoval své představy o mezinárodních vztazích jako zastavení snah své země sesazovat vlády a svrhávat režimy a naopak usilovat o porozumění, novou éru míru a stabilitu.

Trumpův plán boje proti Islámskému státu se musí vyhnout kosmetickým úpravám stávající strategie, aby došlo k opravdovému posunu. Prezident USA nemá v úmyslu zatahovat svou zemi do nových válek, ale je otázkou zda dojde ke stahování amerických vojáků z oblastí, kde již působí. Je důležité připomenout, že bývalý prezident Obama začal také jako odpůrce vedení válek, ale nakonec opustil svůj úřad za situace, kdy jsou USA ve všech válkách, v nichž již byly, a ještě v několika dalších. Takovému přístupu je nutné se vyhnout, pokud chce Trump něco skutečně změnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama