Chtějí muslimové zavést Islámský stát? Právo šaría v rukou islamistů

Washington - Dnes se mnoho mluví o islámském právu šaría. Jen málo lidí ale skutečně ví, o čem skutečně je. Šaría se stalo tématem politických diskuzí, kde se na ní odkazuje bez jakékoliv hlubší znalosti. Server Policy.Mic se snaží tento nedostatek napravit a objasnit pět mýtů, které panují o islámském právu šaría.

Muslim

Podle Dr. Shermana Jacksona, jednoho z největších odborníků na islámské právo, je šaría „výsledkem jejich (muslimů) kolektivního úsilí pochopit a aplikovat Korán a doplňující učení Proroka Muhammada (tzv. Sunna) za účelem obdržet Boží požehnání a zajistit lidský blahobyt v tomto životě a dosáhnout spásy v příštím životě.“ I když sestává z právních norem, šaría jde nad rámec pouhých právních příkazů a zahrnuje aspekty dobrého chování, estetiky i osobní odpovědnosti, odvozených od bohaté, 1400 let staré historie islámu.

1. Muslimové chtějí, aby šaría platila pro všechny

Šaría se týká především rodinného práva. Je souborem norem, jak se správně chovat v rodinném kruhu a jak postupovat v případě určitých komplikací. Američané – a nejenom oni- se bojí, že tyto pravidla dotýkající se soukromého života chtějí muslimové aplikovat pro všechny. Podle nedávné zprávy Washingtonského think-tanku Institutu pro sociální politiku a porozumění (Institute for Social Policy and Understanding) takřka nikdo z dotazovaných amerických muslimů (přes 212) neočekává, že by americké soudy jednaly podle tohoto práva. Jedná se o systém morálky, který upravuje soukromé vztahy. Pokud selže, pak muslimové jednají stejně jako sekulární Američané, kteří jdou k soudu, když se nemohou soukromě dohodnout. 

2. Šaría je archaická a zpátečnická

Každá kultura má svůj vlastní morální rámec výchovy, životního stylu a jednání, který by neměl být posuzován podle jiných měřítek. Ústavy západního světa umožňují jednotlivým kulturám a sekcím pluralitní společnosti žít podle svých vlastních životních kódů. Každý může praktikovat své náboženství, jak chce. 

3. Šaría je jeden pevný, rigidní systém zákonů

Šaría není ani v nejmenším jedno unifikované právo. V sunnitském islámu jsou čtyři právní školy s rozdílnou mírou svobody aplikace islámského práva v životě. Stejná rozmanitost vládne i v šíitském islámu. V USA i v Evropě se setkávají různé druhy islámu a s tím souvisí i rozmanitost jednotlivým právních rámců, kterých se muslimové drží. Odlišné interpretace islámu se promítají do odlišných typů jednání.

4. Šaría je jen o trestech

Šaría je spíše „morální rámec“ než soustava vymahatelných zákonů. Jen malá část z ní se týká trestů. Trestní příkazy navíc vyžadují přítomnost více svědků, což v reálném životě jí činí v podstatě zcela „bezzubou“ a nepoužitelnou.

5. Šaría musí být odstraněna, aby všichni žili v míru

Muslimové bez šaríi jsou jako katolíci bez svých osobních zákonů či Židů bez jejich tradic a zvyků. Dr. Sherman Jackson říká, že  „zatímco většina ne-muslimských Američanů si může myslet, že islám bez šaríi je jednoduše islám bez pravidel nebo trestních sankcí, pro muslimy islám bez šaríi by též znamenal islám bez předpisů očisty, almužny, modlitby, prodeje, diety, úcty k rodičům, občanské výchovy, aj.“

Témata: islám | Muslimové

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 17:20 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Související:

Právě se děje