Trump skrývá něco, co ho může zničit. Prestižní deník varuje

Jednou z věcí, která nezmizela z webových stránek Bílého domu poté, co Donald Trump minulý pátek složil přísahu, je sekce "My, lid", která umožňuje běžným Američanům obracet se na jejich vládu v otázkách, které jsou pro ně důležité, konstatuje úvodník serveru New York Times. Prestižní deník připomíná, že Obamova administrativa, která sekci zřídila, odpovídala na petice s více než 100 tisíci podpisy během 30 dnů.

Donald J. Trump

Bezprecedentní střet zájmů

Podle vlivného listu není překvapivé, že hranice 100 tisíc podpisů byla snadno překonána během jediného víkendu poté, co někdo vytvořil petici vyzývající nového prezidenta Trumpa k zveřejnění jeho daňových přiznání.   

"Bezprecedentní ekonomické střety zájmů jeho administrativy musí být viditelné americkému lidu, včetně jakékoliv relevantní dokumentace, která může odhalovat zahraniční vlivy a finanční zájmy stavějící Donalda Trumpa do konfliktu se zásadami ústavy," cituje New York Times jednoho ze signatářů petice. Připomíná, že ústava USA zakazuje prezidentovi přebírat dary a platby od cizích vlád, přičemž příslušnou petici do úterního večera podepsalo na 310 tisíc lidí.     

Trumpova administrativa tyto výzvy k otevřenosti odmítá s tvrzením, že o daňová přiznání a střet zájmů Trumpa se starají pouze novináři, byť to vyvracejí nedávné ankety listu Washington Post a televize ABC News, konstatuje newyorský server. Poukazuje, že 74% Američanů, včetně 53% republikánů soudí, že Trump by měl daňová přiznání zveřejnit.     

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kellyanne Conwayová, poradkyně nového prezidenta a jeho hlavní mluvčí, sdělila v neděli televizi ABC News, že Trump své daňové přiznání nezveřejní, protože to lidi nezajímá, což údajně ukázaly volby, pokračuje úvodník. Dodává, že v pondělí svá slova stáhla a na Twitteru oznámila, že probíhá audit a přiznání nelze zveřejnit před jeho dokončením.

"Pochopitelně, i toto prohlášení je úskok," deklaruje prestižní deník. Vysvětluje, že i společnost Internal Revenue Servise dal jasně najevo, že probíhající audit nebrání Trumpovi ve zveřejnění jeho daňového přiznání.

Prezident musí cosi skrývat

Trump ve své kampani pořád dokola používal výmluvy, což ho vyneslo do Bílého domu a nyní jeho úředníci zřejmě doufají, že čím déle budou mlčet, tím je pravděpodobnější, že veřejná poptávka v otázce daňového přiznání bude odsunuta množstvím kontroverzních opatření a prohlášení Trumpa na předních stránkách médií, domnívá se New York Times. Apeluje, aby voliči a členové Kongresu, kterým není lhostejná etická stránka amerického prezidenta, nenechali záležitost vyšumět.   

Zveřejnění přiznání by podle úvodníku poskytlo důležitý vhled do Trumpových financí a byznysu a odhalilo by, zda je natolik bohatý, jak tvrdí, jaké je jeho skutečná daň z příjmu či kolik věnuje na charitu. Přiznání by také identifikovalo zdroje jeho příjmů a dluhy, čímž by pomohlo odpovědět na otázky ohledně jeho obchodních, bankovních a vládních konexí v regionech jako je Rusko a Blízký východ, což by vrhlo světlo na potenciální střet zájmu, konstatuje vlivný server.

"Prezidentští kandidáti od aféry Watergate dobrovolně zveřejňovali svá daňová přiznání, což zvěstovalo éru větší transparentnosti," podotýká úvodník. Dodává, že Trumpova rozmanitá podnikatelská minulost zahrnuje sérii bankrotů a pochybných 25 milionů dolarů (přes půl miliardy korun), které měla Trumpova univerzita zpronevěřit ze studentských účtů, avšak současný prezident se rozhodl daný trend zvrátit, jelikož zřejmě má co skrývat.  

Americký Kongres přitom může podle New York Times pomoci schválením zákona senátorů Rona Wydena a Chrise Murphyho, který byl předložen tento měsíc a zavazuje aktuálního i budoucí prezidenty zveřejňovat daňová přiznání. Stejně tak zákonodárci na úrovni jednotlivých amerických států mohou v budoucnu problém odstranit, pokud přimějí prezidentské kandidáty zveřejnit svá přiznání před volebním kláním, míní prestižní deník. Doplňuje, že podobný zákon čeká na schválení v New Yorku.  

"Trumpovo odmítání zveřejnit přiznání bylo silně podezřelé během kampaně a nyní, když se chopil moci, je neobhajitelné," deklaruje úvodník. Dodává, že jediným logickým závěrem je, že kandidát, který sliboval očistit Washington, skrývá likvidační informace o své minulosti.       

Témata: Donald Trump | USA

Na Floridě pokračuje pátrání po přeživších v troskách zříceného domu

25.06.2021 12:01 Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v…

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Související:

Právě se děje