Trump jako americký Mao Ce-Tung? Odborníci poukazují na jisté paralely

Washington - Američtí odborníci na Čínu tvrdí, že mezi novým prezidentem Donaldem Trumpem a někdejším čínským komunistickým vládcem Mao Ce-Tungem jsou jisté podobnosti. Například oba dokázali obratně využít populismu, aby obešli byrokratické systémy ovládané elitami a přímo jednali s lidmi.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Mao Ce-tung byl revolucionář a populista. Mohl si vzít na mušku kohokoliv a zvrátit pořádky," říká Orville Schell, bývalý děkan Fakulty žurnalistiky Kalifornské univerzity v Berkeley.

"Mao věřil, že musíte zničit to staré, než můžete vytvořit nové," uvedl Schell na semináři v New Yorku, jenž se pokoušel předpovědět Trumpovu politiku vůči Číně během jeho prvních 100 dní v úřadě. Schell poukázal na Maovu snahu zničit ideologický systém Číny takzvanou kulturní revolucí, během níž rolníci a dělníci nahrazovali elity a situace v zemi byla "absolutně vzhůru nohama".

Paralely mezi oběma politiky vykreslil také Kerry Brown, odborník na Čínu z Královské univerzity v Londýně. V internetovém časopise The Diplomat napsal, že Mao i Trump neměli rádi intelektuály a Mao se krutě mstil každému, kdo mu byť jen nepatrně oponoval.

Psali jsme:  

"Brutální útoky na média, neustálé přímé výzvy veřejnosti, aby ho podpořila při střetu se zájmy elit a duch politiky ovládané rozpory se zdají být tím, co Amerika a svět mohou (od Trumpa) očekávat v příštích letech," uvedl Brown.

Daniel Rosen z výzkumné společnosti Rhodium Group řekl, že Mao věřil v revoluční kroky jako hlavní politickou taktiku. Podle Rosena je ale ještě příliš brzy na to vědět, zda Trump je "skutečný revolucionář".

Čchen Tao-jing z šanghajské univerzity politologie a práva poznamenal, že  Mao použil kulturní revoluci, aby se svatořečil mezi řadovými občany, zatímco Trump posiluje svou popularitu přes twitter, poznamenal server hongkongského deníku South China Morning Post (SCMP).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama