Trump poprvé od nástupu k moci bude jednat s Putinem

Moskva/Washington - V sobotu se uskuteční první telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Oba politici doufají ve zlepšení vztahů Moskva-Washington, které se kvůli ukrajinské krizi dostaly na bod mrazu.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Podle agentury TASS to dnes oznámil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Předtím o chystaném telefonátu informovala s odvoláním na nejmenovaného vládního představitele televize CNN. "Telefonoval mi, když jsem vyhrál. Ještě jsme nejednali. Ale, jak chápu, brzy si pohovoříme," řekl televizi Fox News.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek uvedl, že přímý kontakt mezi Kremlem a Bílým domem po Trumpově páteční inauguraci zatím nebyl navázán.

Psali jsme:  

Podle Kremlu nepovedou Putin a Trump v sobotu žádné "zásadní" jednání. Peskov tak reagoval podle agentury Reuters na dotaz, zda se rozhovor bude týkat i Ukrajiny. Hlava ruského státu chce prý hlavně americkému kolegovi pogratulovat k nástupu do výkonu prezidentské funkce. Peskov nebyl s to se konkrétněji vyjádřit ani k mediálním spekulacím, že se Trump chystá zrušit nebo zmírnit sankce proti Rusku kvůli ukrajinskému konfliktu. "Nic o tom nevím," odpověděl.

Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová v rozhovoru se stanicí CBS řekla, že v sobotu očekává diskusi mimo jiné o boji proti terorismu. "Domnívám se, že budou v zájmu svých zemí jednat, jak spojit síly a spolupracovat na společných záležitostech a na tom, jak obě země například mohou porazit terorismus radikálního islámu," prohlásila Conwayová.

Vztahy Ruska a USA se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obviněním, že Kreml se vměšuje do amerických voleb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama