Trump tvrdě zamete se slabochy, včetně Mayové, očekává historik

Britská premiérka Theresa Mayová není příliš silná a americký prezident Donald Trump věří, že pokud někdo u jednacího stole není příliš silný, může s ním doslova zametat ještě více než je pro něj běžné. S tímto názorem vystoupil americký historik Gerald Horne, který přednáší na Houstonské univerzitě, v rozhovoru pro server rt.com.

Donald Trump, 45. prezident USA

Britské impérium padlo

Horne prezentoval svůj názor na páteční setkání Donalda Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou, které je pro nového amerického prezidenta prvním velkým oficiálním diplomatickým jednáním. Přitom ještě před rokem si málokdo dokázal představit, že USA a Velkou Británii povedou tyto dvě velmi odlišné osobnosti.

"Jak říkají ve Washingtonu, Theresa Mayová je zcela mimo," poukazuje akademik. Podle něj to plně koresponduje s Trumpovým pocitem, že NATO je zastaralé. Mayová by naopak chtěla vidět silnou Severoatlantickou alianci za pokračujícího amerického vedení, vysvětluje expert. To je podle něj důkaze, že kdysi mocné britské impérium padlo.

Británie se tak dle historikova názoru po brexitu sama stylizuje do levné nákupní příležitosti pro nadnárodní korporace, jakéhosi Singapuru, který od Francie odděluje jen Lamanšský průliv. "Zároveň tam máte blízké spojence - například Dublin - žíznící po přetáhnutí bankovních zájmů z londýnské City a k tomuto dobrodružství se přidá Amsterdam, Frankfurt ba dokonce Varšava a Paříž," očekává odborník.       

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Horne tudíž míní, že postavení Theresy Mayové tak není příliš silné a Donald Trump je takovým typem vyjednavače, který zastává názor, že pokud osoba sedící s vámi u jednacího stolu není dost silná, měli byste s ní zametat ještě více, než byste normálně činili.

"Jednoduše, protože pokud Washington zlepší vztahy s Moskvou, budou zde tendence anulovat, ne-li zrušit britské ponorky Trident a celou britskou armádu, která je přímo zaměřena k zadržování Moskvy," odpovídá odborník na otázku, proč Theresa Mayová není nakloněna spojenectví Putin-Trump, resp. celkovému urovnání vztahů mezi USA a Ruskem, které chce a preferuje nový vládce Bílého Domu.

Jednalo by se o velkou ránu vojenskému průmyslu Velké Británie, jelikož by pro něj bylo velmi obtížné žádat dosavadní přísun peněz britských daňových poplatníků pouze s odkazem na úzké partikulární zájmy Spojeného království, soudí historik. Domnívá se, že z tohoto důvodu chce Mayová vidět silné NATO s protiruským, protiputinovským zaměřením.

Snílek Mayová

"Ale nezdá se, že by tato karta byla nyní na stole," konstatuje Horne. Navíc, Mayová sice hovoří o šanci uzavřít s USA obchodní dohodu, avšak představitelé Evropské unie tvrdí, že nejdříve je nutné dokončit proces britského odchodu z unijních struktur a akademik jim dává zapravdu.

Jako příklad uvádí Horne vyjednávání Kanady s Evropskou unií o obchodní dohodě. Podařilo se ji uzavřít teprve před sedmi lety a to Kanada během svého vyjednávání s Bruselem neměla nevýhodu v podobě úsilí o odchod z unie, jako nyní Velká Británie, připomíná odborník.

"Vzpomeňme si, že jedna provincie v Belgii tehdy celou dohodu téměř potopila," podotýká expert. Věří, že pro Velkou Británii bude nejprve nutností odejít z Evropské unie, což může ale trvat až několik let.  

I poté, co k brexitu skutečně dojde, se mohou jednání o obchodní dohodě mezi Londýnem a Washingtonem táhnout další dlouhé roky, varuje Horne. "V zásadě si myslím, že (Mayová) sní," uzavírá expert.          

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje