Zavřete už hubu. Trumpův tým vede válku proti novinářům

Washington - Nový americký prezident Donald Trump je v úřadu teprve několik dní a už vede válku proti médiím. Nejprve je osočil ze lži a manipulace, když podle něj nesprávně informovala o počtu lidí na jeho inauguraci, poté jeho poradce Stephen Bannon vzkázal novinářům, aby "zavřeli hubu".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Trump nastoupil do úřadu prezidenta před týdnem a za tu dobu stihl vykonat řadu změn. Oznámil stavbu zdi proti migrantům na hranicích s Mexikem, ruší změny zavedené svým předchůdcem Barackem Obamou a zvažuje znovuzavedení mučení vězňů. 

O všech jeho krocích informují novináři, které Trump nemá v lásce od prvního dne. Hned v sobotu Trump a poté i mluvčí Bílého domu Sean Spicer kritizovali média, že chybně poukazovala na účast na jeho páteční inauguraci. 

Psali jsme:  

Trumpa rozhořčily fotografie, na nichž byly vidět velké prázdné plochy v parku National Mall před Kapitolem. Média také uvedla, že na Trumpovu inauguraci přišlo do centra Washingtonu méně lidí než na tu Obamovu v roce 2009 a 2013.

To ale Trump ani Spicer nedokázali unést a tvrdí, že na inauguraci dorazil milion až milion a půl lidí. Podle nich média záměrně manipulují a lžou. Tím to ale celé neskončilo.

Během pátečních demonstrací proti Trumpovi bylo také zatčeno nejméně šest novinářů, kteří z centra Washingtonu zpravodajsky pokrývali protesty proti prezidentské inaugurace. Žurnalisté obvinění z násilností odmítají a kauzu kritizují i organizace hájící svobodu tisku.

Trump rozjel válku, jeho tým se přidal

Deník The New York Times informoval první den Trumpova uvedení do úřadu o jeho útoku proti zpravodajským společnostem. "Vedu válku proti médiím. Jsou to jedny z nejméně poctivých existencí na zemi…” uvedl. Britská rozhlasová a televizní společnost BBC následně zveřejnila zprávu, podle které Trumpův tým vytváří alternativní realitu. I to se ale Trumpovi nelíbí, BBC a CNN už se ale staly terčem jeho nenávisti už v minulosti.

Poradce prezidenta Trumpa Stephen Bannon nyní tvrdí, že by se média měla cítit poníženě. "Mají být zarmoucená a ponížená, mají prostě zavřít hubu a poslouchat," řekl v rozhovoru pro The New York Times. 

Podle něj se novináři spletli, když usilovali o vítězství Hillary Clintonové, a dodnes nedokázali pochopit, že prezidentem je právě Trump. "Nerozumí nám, naší zemi," dodal Bannon.

Podle něj v dnešní době nemají média žádnou moc. Paradoxem je, že sám Bannon je bývalý novinář. Několik let totiž vedl ultrakonzervativní web Breitbart News, který jako jedno z mála médií otevřeně Trumpa podporovalo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama