Trump hodinu telefonoval s mexickým prezidentem Peňou Nietou

Washington/Mexiko - Mexický prezident Enriquo Peňa Nieta ve čtvrtek kvůli sporu o zeď na hranicích zrušil návštěvu Spojených států. Dnes však se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem asi hodinu jednal po telefonu.

Enrique Peňa Nieto, oficiální portrét mexického prezidenta
doporučujeme

Zatímco Trump označil rozhovor za velmi dobrý, podle mexické strany se státníci shodli, že spor budou řešit při dalším standardním jednání. "Měli jsme velmi dobrý rozhovor. Já mám k Mexiku velký respekt," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Trump. Vzápětí však zopakoval svá dřívější tvrzení, že jižní soused dlouhá léta profitoval z obchodních dohod nevýhodných pro USA a že přes hranice proudí na sever zločinci a nelegální migranti, což je třeba zastavit.

Mexická vláda uvedla, že oba lídři v telefonátu jednali jak o zdi, tak o obchodních vztazích. Mexičtí představitelé dnes uvedli, že Peňa Nieto nebude svůj postoj ke zdi po telefonátu zveřejňovat a že se obě země budou snažit najít pro spor kompromisní řešení standardními diplomatickými jednáními.

Trump dosud trval na tom, že stavbu zdi, kterou nový šéf Bílého domu prosazuje, zaplatí jižní soused, což mexický prezident odmítá. Spor mezi oběma zeměmi se vyhrotil ve čtvrtek, kdy Trump prohlásil, že pokud Mexiko nechce stavbu zdi financovat, nemusí Peňa Nieto na úterní návštěvu Washingtonu jezdit.

Mluvčí Bílého domu o několik hodin později novinářům řekl, že USA budou stavbu zdi platit prostřednictvím nového dvacetiprocentního dovozního cla na zboží z Mexika. Krátce poté tvrzení zmírnil a označil clo pouze za jednu z možností. V Mexiku se proti Trumpovu postupu zvedla vlna odporu a výzev k bojkotu amerického zboží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama