Vězeň z Guantánama otevěrně promluvil o mučení. Toto chce obnovit Trump

Donald Trump tento týden prohlásil, že mučení funguje, což rozpoutalo debatu o jeho efektivnosti, uvádí Moazzam Begg. Brit pákistánského původu, který byl bez soudu vězněn na americké základně Guantánamo, v komentáři pro server The Guardian konstatuje, že na vlastní kůži zažil mučení, o kterém nový americký prezident mluví.

Guantánamo

Přiznání, či smrt

Podle svých slov Begg v únoru 2003 v táboře Echo, který je součástí americké vojenské věznice Guantánamo, podepsal přiznání, že je členem Al-Káidy. Tvrdí že tak učinil v důsledku nátlaku a mučení.

Současný ředitel organizace CAGE, která pomáhá obětem americké války proti terorismu, byl podle svých slov od roku 2002 vězněn v Afghánistánu  na amerických základnách v Kandaháru a Bagramu, kam ho násilím odvlekli američtí vojáci z jeho domu v pákistánském Islámábádu za asistence CIA a pákistánských zpravodajců.      

"Po příjezdu do Kandaháru jsem byl sražen na zem a šaty mi rozřezali nožem," vzpomíná bývalý vězeň. Americké vojáky obviňuje, že na něm seděli a svázali mu zápěstí a kotníky tak pevně, že stopy po páskách šlo pozorovat ještě dlouhé měsíce poté. "Pak jsem byl svlečen, ohnut a fotografován, nuceně oholen, mlácen, kopán, popliván a vyslýchán," pokračuje Begg. Tvrdí, že následně dostal kombinézu a umístili ho do klece, kde na něj ve dne v noci mířili zbraněmi.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Jediná věc, která byla horší než snášet toto zacházení, byl bezmocně sledovat, jak je opakováno na dalších lidských bytostech," vzpomíná Begg. Uvádí, že v tomto stavu - s kuklou přes hlavu, spoutaného a klečícího - ho poprvé uviděli agenti britské MI5, přičemž tento pohled je sice znepokojoval, ale nezabránil jim, aby ho vyslýchali po tři následující roky.

O pár týdnů později Begga poslali do Bagramu, kde panovaly ještě horší podmínky. Jelikož hovořil anglicky, nejrůznější tajné služby, včetně těch britských, ho vyslýchaly víc než jiné vězně. "V květnu 2002 mě dali do izolace a CIA mi vyhrožovala posláním do Egypta či Sýrie, pokud nebudu spolupracovat, stejně jako se stalo v případě muže zvaného Íbn al-Šajch al-Libí. Řekli mi, že po příjezdu do Káhiry promluvil v řádu dnů," píše aktivista.

CIA tehdy nechávala Begga celé dny svázaného v kozelci, jeho zápěstí byla připoutána ke kotníkům za zády a na hlavě měl kulku. Následovalo odpírání spánku, vystavování stresu, bití a kraválu. "Někdy mi ukazovali fotografie mých dětí, které našli u mě doma, a ptali se, kde si myslím, že nyní jsou. Zároveň jsem slyšel hrůzostrašný řev ženy z vedlejší místnosti," vzpomíná bývalý vězeň. Dodává, že efekt byl ničivý, přičemž agenti FBI, kteří se výslechů rovněž účastnili, apelovali, aby se ke všemu přiznal.  

S FBI přišel Begg do kontaktu i brzy poté, co se ocitl na Guantánamu. Připravili dokument a po vězni chtěli, aby ho podepsal a vyhrožovali, že v opačném případě mu hrozí soud bez poroty a poprava. "Podepsal jsem v naději, že násilí skončí - zajisté se zmenšilo - a jednou u soudu budu moci ukázat, co se mi skutečně stalo," vysvětluje aktivista, který byl nakonec bez obvinění či soudu propuštěn v roce 2005 a od té doby vede kampaň proti mučení.  

Svobodný svět musí Trumpa zastavit

V průběhu své volební kampaně Trump tvrdil, že "nacpe" Guantánamo dalšími vězni a obnoví waterboarding a mnoho dalšího, připomíná Begg. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zvažoval nový prezident znovuotevření tajných věznic CIA, které nařídil zavřít jeho předchůdce.

"Je těžké pochopit jeho pohled, vezmeme-li v potaz, že použití mučení vedlo k irácké válce, kterou nyní odsuzuje," poukazuje aktivista. Vysvětluje, že na základě mučení zmíněný al-Libí poskytl americkým vyšetřovatelům lživou výpověď o spolupráci Al-Káidy a Saddáma Husajna při získávání chemických zbraní, ačkoliv tato teroristická síť v Iráku vůbec nepůsobila   

Po invazi do Iráku se krutosti páchané v amerických věznicích Abú Ghrajb či Camp Bucca staly živnou půdou pro Islámský stát (IS), když 17 z jeho nejvyšších velitelů bylo v těchto zařízeních mučeno, konstatuje Begg. Tvrdí, že mučení nezachraňuje životy, ale naopak je ničí a vytváří z lidí monstra. Britský novinář John Cantlie, který je v zajetí IS, byl také vystaven waterboardingu, stejně jako americký občan James Foley, kterého podrobil této metodě kat "Džihádista John", než mu uřízl hlavu, doplňuje bývalý vězeň.    

Ačkoliv prezident George W. Bush očividně mučení používal, nikdy to nepřiznal a jednoduše nechal své právní poradce, aby danou praxi reinterpretovali a nazvali jinak, pokračuje aktivista. Připomíná, že podle jejich definice se "pokročilé techniky výslechu" nerovnaly mučení, pokud nepůsobily "selhání orgánů či smrt", díky čemuž mohli být vězni na Guantánamu, například Abú Zabajdí nebo Chálid Šajch Muhammad, vystaveni waterboardingu ve stovkách případů, a to bez jakýchkoliv následků pro CIA.   

"Víme více než v roce 2002 o tom, co mučení způsobuje, o jeho devastujících efektech a jeho nezamýšlených dopadech," zdůrazňuje Begg. Závěrem konstatuje, že pokud nový vůdce svobodného světa nadále prosazuje tyto barbarské praktiky, musí zbytek svobodného světa zajistit, aby Trump nedostal šanci svůj záměr realizovat.

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Související:

Právě se děje