Trump nastoupil do akce. Poprvé mluvil s Putinem, Merkelovou a dalšími lídry

Washington - Nový americký prezident Donald Trump absolvoval v sobotu sérii prvních telefonických rozhovorů s hlavami některých nejvýznamnějších zemí světa. Zejména důležité byly jeho rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se shodl na nutnosti zlepšení pošramocených vztahů obou zemí, a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž mluvil mimo jiné o významu NATO. Hovořil také se svým francouzským protějškem a premiéry Japonska a Austrálie. Nový šéf Bílého domu přímé kontakty s klíčovými světovými státníky zahájil pátečním jednáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou,

Donald Trump, 45. prezident USA

S vládcem Ruska jednal Trump poprvé od svého nástupu do funkce. Podle Kremlu oba státníci ve zhruba hodinovém rozhovoru zdůraznili význam obnovení obchodních a hospodářských styků a stabilizace a zlepšení celkových vztahů obou zemí. Bílý dům telefonát označil za začátek zlepšování vztahů mezi USA a Ruskem, "které potřebují napravit".

Oba lídři spolu mluvili i o spolupráci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát či o možnosti dosažení trvalého míru v Sýrii. Trump a Putin se také dohodli, že budou pracovat na určení doby a místa budoucí vzájemné schůzky, a ujistili se, že zůstanou v pravidelném kontaktu.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po volbách naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu. O otázce sankcí se žádná z obou stran po telefonátu nezmínila.

S Merkelovou se Trump shodl na "zásadním významu" Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a stabilitu ve světě. Členské země NATO by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci.

Psali jsme:  

Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval a nedávno celou alianci označil za "zastaralou". Evropským spojencům včetně Německa vyčítá, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA.

Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku a sám ji pozval "v brzké době" do Washingtonu, sdělil Bílý dům. Oba lídři také slíbili více spolupracovat v boji proti terorismu. Hovořili rovněž o situaci na Blízkém východě a v severní Africe, vztazích obou zemí k Rusku a o konfliktu na východní Ukrajině.

K otázce protiruských sankcí se v telefonickém rozhovoru s Trumpem zmínil francouzský prezident François Hollande. Ten jej varoval před jednostranným rušením protiruských sankcí a řekl, že tato opatření mohou být zrušena až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině. Dosluhující prezident rovněž kritizoval Trumpovo rozhodnutí pozastavit vstup lidí z některých převážně muslimských zemí do USA.

Japonského premiéra Šinzóa Abeho Trump telefonicky pozval na 10. února do Washingtonu k diskusím o vzájemném obchodu a bezpečnosti. Velký důraz bude nový prezident podle činitelů své administrativy klást v jednáních s Abem na rychlý pokrok ke dvoustranné obchodní dohodě. Soustava bilaterálních dohod mezi USA a některými asijskými zeměmi by měla nahradit smlouvu o Transpacifickém partnerství (TPP) s 12 zeměmi kolem Tichého oceánu, kterou USA na počátku týdne Trumpovým příkazem oficiálně opustily.

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 17:20 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Související:

Právě se děje