Teroristický útok v Quebeku: Dva mladíci stříleli v mešitě, šest mrtvých

Quebec - V islámském kulturním centru ve východokanadském Quebeku vypukla v neděli večer střelba. Zemřelo šest lidí a osm osob utrpělo zranění. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za "teroristický útok na muslimy". Policie zadržela dva podezřelé. Jeden z nich má marocké kořeny.

V islámském kulturním centru ve východokanadském Quebeku vypukla v neděli večer střelba
doporučujeme

Podle svědků vtrhli ozbrojenci do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita. Podle svědků měli na obličejích lyžařské kukly. Mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová řekla, že zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let. Někteří ze zraněných jsou podle ní ve vážném stavu. V době útoku bylo v mešitě 39 osob.

Ředitel mešity Mohamed Yangui uvedl, že se útok odehrál v oddělení pro muže. On sám na místě v době činu nebyl, ale volali mu prý lidé, kteří se večerní modlitby účastnili.

"Odsuzujeme tento teroristický útok na muslimy v centru modliteb," uvedl kanadský premiér. Vyjádřil také soustrast pozůstalým tohoto "zbabělého činu".

Jednoho z podezřelých zadržela policie přímo na místě. Druhý se přihlásil sám, když později zavolal na tísňovou linku 911. Policie se domnívá, že dvojice další komplice zřejmě neměla. Nejméně jeden z podezřelých je studentem Lavalovy univerzity, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. 

"Je zdrcující vidět takové nesmyslné násilí. V rozmanitosti je naše síla, náboženská tolerance je hodnotou, kterou my, Kanaďané, chováme v srdci," uvedl Trudeau.

K útoku se nepřihlásila žádná radikální skupina, několik krajně pravicových sdružení naopak čin odsoudilo, uvedla agentura AFP.

Nedělní útok v Quebeku se stal několik dní poté, co americký prezident Donald Trump podepsal výnos proti vstupu migrantů ze zemí, s nimiž je spojena hrozba terorismu. Trudeau na to o víkendu reagoval prohlášením, že Kanada uprchlíky vítá.

Newyorský starosta Bill de Blasio po útoku v Quebeku řekl, že New York zpřísní bezpečnostní opatření v okolí mešit. "Všichni Newyorčané by měli být bdělí. Jestliže si něčeho všimnete, oznamte to. Naše modlitby dnes směřují k lidem ve městě Quebec, musíme držet pospolu," napsal de Blasio na twitteru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama