Trump neřešil migrační výnos s ministry a způsobil chaos, Irák požaduje odplatu

Washington/Bagdád - Exekutivní příkaz zakazující vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí americký prezident Donald Trump neřešil s ministry své vlády. To sice nemusí, podle listu The New York Times tímto postupem ale způsobil chaos na letištích a zkomplikoval život stovkám cestujícím. Irácký parlament dnes hlasováním pověřil vládu přijmout odvetná opatření.

Ilustrační foto
doporučujeme

Přestože Trump vydal příkaz zamezující cesty do USA občanům Íránu, Iráku, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie již v pátek, ještě v prvních sobotních hodinách celní a bezpečnostní úředníci na hranicích vůbec nic netušili.

Podle nejmenovaného představitele celní správy se teprve v sobotu nad ránem dozvěděli první instrukce, které však byly stále nejasné. "Pokud nic neví ministr, jak bychom mohli něco vědět my na této úrovni?" prohlásil úředník s odkazem na ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho.

Nic netušící ministr se ve chvíli, kdy Trump výnos podepisoval, bavil se svými poradci o možných důsledcích plánu, jehož podrobnosti se k němu vůbec nedostaly a nemohl se k nim vyjádřit, napsal list. Jen o málo víc věděl o dekretu ministr obrany James Mattis, který se předtím vyslovil proti zákazům vstupu muslimů na území Spojených států.

Psali jsme:  

"Detaily plánu nebyly podrobně promyšleny. Není žádným překvapením, že nastal hromadný zmatek a já očekávám, že nejasnosti a chaos budou ještě nějaký čas pokračovat," řekl newyorskému listu bývalý pracovník několika ministerstev či tajné služby CIA Stephen Heifetz.

Úředníci po vydání příkazu například nevěděli, jak zacházet s lidmi, kteří již byli na území USA v tranzitních zónách letišť. "Všichni, kteří to měli vědět, byli informováni," řekl ale newyorskému deníku člen Trumpova týmu s tím, že diskuse byly dostatečné. Sám Trump ve chvíli, kdy byla v sobotu na amerických letištích zadržena více než stovka lidí, jejichž další osud byl nejasný, prohlásil, že vše funguje skvěle.

Irák už o víkendu Trumpův postup kritizoval, jeho ministr zahraniční se dnes chce sejít s americkým velvyslancem v Bagdádu. Parlament dnes hlasováním požádal vládu, aby zavedla reciproční opatření proti USA. Premiér Hajdar Abádí se zatím k Trumpově rozhodnutí nevyjádřil. Ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad zákazem pro Iráčany politování a požádalo americkou vládu, aby toto rozhodnutí ještě přehodnotila.

Trumpovo opatření dnes kritizovala také Organizace islámské spolupráce (OIC), k níž patří přes 50 muslimských států. Podle jejího prohlášení Trump dekretem poškodil společný boj proti islámskému radikalismu. "Takto selektivní a diskriminační čin pouze posílí zdůvodnění radikalismu mezi extremisty. Poskytne munici zastáncům násilí a terorismu v kritické době, kdy se OIC spolu s partnery, mezi nimiž byly USA, zapojila do boje proti extremismu a terorismu ve všech jejich formách a projevech," stojí v prohlášení OIC.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama