Izrael a Švýcarsko mají výjimku z Trumpova zákazu cest do USA

Tel Aviv/Bern – Prezidentský výnos Donalda Trumpa se sice zakazuje cesty do USA osobám s místem narození ve vybraných zemích či s občanstvím těchto států, pro některé státy ale platí výjimka. Informuje o tom agentura Reuters.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury se na Izrael a Švýcarsko podobně jako na Británii vztahuje výjimka z Trumpova výnosu. „Švýcaři s dvojím občanstvím, kteří jsou navíc občané Iráku, Íránu, Sýrie, Libye, Súdánu, Somálska nebo Jemenu, je opět dovoleno cestovat do Spojených států s okamžitou platností, a to za předpokladu, že mají platné vízum ve svém švýcarském pasu," oznámilo dnes švýcarské ministerstvo zahraničí.

Švýcarům s dvojím občanstvím, kteří si ještě nevyřídili americké vízum, ale už cesta znemožněna bude, protože si v současné době o vízum nemohou ani zažádat.

Americké velvyslanectví v Tel Avivu dnes informovalo, že Židé s místem narození v některé ze sedmi zemí v Africe a na Blízkém východě s převážně muslimským obyvatelstvem, kteří ale poté získali izraelské občanství, mohou nadále do USA cestovat.

Například v Izraeli žije přibližně 140.000 lidí, kteří se narodili v některé ze zemí uvedených v Trumpově výnosu. Z nich je asi 45.000 původem z Íránu a 53.000 z Iráku. Většině z nich je už více než 65 let a mnozí prchali před perzekucí.

Trumpův protiimigrační výnos, který byl podepsán v pátek, zakazuje vstup na americkou půdu po dobu 90 dnů státní příslušníky daných zemí, v případě Sýrie do odvolání. Dekret zpochybnil postavení desítek tisíc Židů, kteří se narodili v těchto zemích a pak emigroval do Izraele, kde získali občanství.

„Máte-li platné americké vízum ve svém izraelském pasu a pokud jste se narodili v Iráku, Íránu, Libyi, Somálsku, Súdán, Sýrie či Jemenu, a pokud nemáte platný pas jedné z těchto zemí, zůstává toto vízum v platnosti... Budeme pokračovat v přijímání žádostí o vízum od žadatelů narozených v těchto zemích, pokud nemají platný cestovní pas jedné z těchto zemí," uvedlo velvyslanectví USA ve svém prohlášení.

Témata: Donald Trump | Izrael | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama