USA přijdou o všechny spojence? Ani bojovný Trump se bez nich neobejde

Tyto dny měly představovat líbánky diplomacie v Trumpově éře, konstatuje úvodník serveru New York Times. Prestižní server připomíná, že není potřeba akutně řešit žádnou velkou zahraničněpolitickou krizi a světoví politici se nervózně snaží dešifrovat, jak bude politika "Amerika na prvním místě" vypadat na světové scéně, což prezidentu USA zdánlivě poskytlo příležitost ujistit spojence a začít budovat základy pro společné řešení mezinárodních výzev.

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump již podkopává pozice USA

"Pak prezident začal zvedat telefon v krásné Oválné pracovně," konstatuje úvodník. Poukazuje, že během pár týdnů Trump stihl zatřást světem, když bezdůvodně urážel spojence a nadále se držel neopodstatněného tvrzení, že Spojené státy jsou dlouhodobě zneužívány svými spojenci i nepřáteli.   

Trumpova administrativa se přitom radikálně nevzdálila z některých klíčových pozic, které zdědila po Obamově týmu, tvrdí newyorský deník. Připomíná, že minulý týden napomenula Rusko za jeho destabilizující roli na východně Ukrajiny a signalizovala nespokojenost s izraelskými osadami. Přesto však bojovný přístup Trumpa k mezinárodním vztahům a jeho první exekutivní příkazy - z nichž nejvíce zavádějící představoval zákaz vstupu občanů sedmi převážně muslimských zemí na teritorium USA - již podle vlivného serveru podkopaly americké postavení a důsledkem Trumpových kroků byly velké demonstrace v Evropě, kritické mediální reakce a tvrdé odsouzení se strany představitelů OSN.

Vše začalo předvídatelně Mexikem, jelikož Trump si z amerického jižního souseda a třetího nejvýznamnějšího obchodního partnera učinil boxovací pytel své kampaně, uvádí New York Times. Ačkoliv mexický prezident Enrique Peña Nieto reagoval na záplavu urážek a provokací příkladnou zdrženlivostí, představitelé Bílého domu neučinil nic pro zmírnění napětí, kritizuje úvodník. Dodává, že koncem ledna vydali prohlášení, že najdou cestu, aby Mexiko zaplatilo stavbu hraniční zdi, například prostřednictvím zvýšených cel.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takové stanovisko nedalo Nietovi na výběr a musel zrušit návštěvu Washingtonu, která měla napravit napáchané škody, uznává prestižní deník. Doplňuje, že v následném telefonickém rozhovoru Trump svému mexickému protějšku údajně vyhrožoval rozmístěním vojáků na společné hranici, aby se postarali o "zlé chlapíky", byť dle pozdějšího tvrzení prezidentových spolupracovníků šlo pouze o vtip.  

Psali jsme:  

"Diplomaté a zahraničněpolitičtí profesionálové se stále vzpamatovávali z takových zpráv, když začal naskakovat účet za telefon s australským premiérem Malcolmem Turnbullem," pokračuje vlivný server. Konstatuje, že Trump, soptící kvůli dohodě uzavřené mezi Obamovou administrativou a australskou vládou o převzetí částí migrantů držených v australských ostrovních věznicích, tentokrát vybuchl a údajně Turnbullovi položil telefon poté, co prohlásil, že se jednalo o zatím nejhorší telefonát, který ten den absolvoval se zahraničním státníkem.

I Trump bude potřebovat spojence       

Následující dny navíc nezazněla žádná omluva či ústupek s cílem napravit hádku se spojencem, který oddaně následoval Spojené státy do jejich nedávných vojenských katastrof v Iráku a Afghánistánu a zůstává důležitým partnerem při sdílení informací, připomíná New York Times. Dodává, že Trump se navíc necítil uniklými podrobnostmi o telefonátech jakkoliv ztrapněn.

"Když slýcháte o tvrdých telefonátech, které vedu, nemějte obavy, jen nemějte obavy. Jsou tvrdé. Musíme být tvrdí...Využívá nás doslova každá země světa. Tak tomu již nebude," cituje úvodník Trumpova čtvrteční neomalená slova. Připomíná, že ani další vládní představitelé nejsou zdrženlivější, přičemž za příklad dává první vystoupení nové americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové, která v New Yorku varovala, že USA vytváří seznam svých spojenců, kteří již nemají podporu Washingtonu.    

Pokud se tento bojovný přístup stane normou, spojenectví a klíčové vztahy se podle newyorského deníku rychle rozpadnou a nepochybně zesílí i hlas protiamerických politiků. "Až přijde čas, jako že zajisté přijde, aby Trump zvedl telefon a v obtížích se obrátil na tradiční spojence v krizovém momentě, neměl by být překvapen, pokud to bude osoba na druhé straně linky, kdo stroze ukončí hovor," uzavírá New York Times.   

Témata: Donald Trump | USA

V USA zaznamenali šíření plísně odolné vůči lékům

24.07.2021 11:28 Ve Spojených státech se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) objevilo několik…

Případů koronaviru v USA přibývá, guvernérka kritizovala neočkované

24.07.2021 09:29 Spojené státy v pátek zaznamenaly nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední…

Prohledávání trosek domu na Floridě po měsíci oficiálně skončilo

24.07.2021 07:50 Hasiči dnes oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách 12patrové výškové budovy, která…

Biden schválil 100 milionů dolarů na evakuaci Afghánců spolupracujících s…

24.07.2021 07:44 Americký prezident Joe Biden schválil až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na "neočekávané a…

V Tennessee z Kapitolu odstranili sochu generála, který vedl Ku Klux Klan

23.07.2021 19:01 Z budovy Kapitolu v americkém státě Tennessee dnes odstranili sochu konfederačního generála Nathana…

Američtí zdravotníci opět promlouvají o únavě a lidech, co podceňují…

23.07.2021 14:21 Lékařka, která musí umírajícím říkat, že na očkování proti covidu-19 už je příliš pozdě. Zdravotní…

USA uvalily sankce na kubánské činitele kvůli zásahu proti nedávným…

22.07.2021 21:59 Aktualizováno Spojené státy dnes uvalily sankce na kubánského ministra obrany Álvara Lópeze Mieru a na zvláštní…

Odpůrci vakcín na facebooku mění jazyk, aby unikli detekci či zákazu

22.07.2021 13:16 Některé facebookové skupiny, ve kterých se šíří obsah namířený proti očkování proti koronaviru, ve…

Biden televizi přesvědčoval Američany, aby se nechali očkovat

22.07.2021 08:17 Americký prezident Joe Biden dnes přesvědčoval skeptické nebo váhající Američany, aby se nechali…

Nejlepší lék na pandemii? Americký ekonom má překvapivou odpověď

22.07.2021 00:01 NÁZOR - S blížícím se začátkem olympijských her se zdá, že sportovci zápolí s novým soupeřem,…

Související:

Právě se děje