„Impeachment“ neboli Trumpova cesta do pekla. Kdo zastaví nejmocnějšího muže?

KOMENTÁŘ - Úvodní týdny funkčního období nového prezidenta Spojených států se pomalu a ale jistě mění v noční můru. Donald Trump se vrhl do práce s vervou, ve snaze co nejdříve svým voličům dokázat, že je připraven plnit své sliby. Výsledky však nejsou oslnivé.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Dekret pod palbou

Prezidentův dekret, bránící občanům sedmi muslimských zemí ve vstupu na území Spojených států, narazil na rozhodnutí federálního soudu, který platnost dekretu pozastavil. Vláda se proti verdiktu odvolala a v tuto chvíli je rozhodnutí v rukou odvolacího soudu devátého federálního soudního obvodu se sídlem v San Francisku. Obecně se očekává, že ať už tato instance rozhodne jakkoliv, spor nakonec dojde až k Nejvyššímu soudu Spojených států. Ten by mohl rozhodnutí odvolacího soudu zvrátit jenom tehdy, vysloví-li se v tom smyslu pět z osmi soudců.

Ve stále ohnivěji vedené debatě o omezení migrance z muslimských zemí zaznělo poprvé i slovo „impeachment“ – to je výraz pro odvolání prezidenta v součinnosti obou komor Kongresu. Vyslovil je člen Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Mark Pocan ze státu Wisconsin. Ve svém vystoupení poukázal na skutečnost, že v sedmi muslimských zemích, jejichž občanům prezidentův dekret brání cestovat do USA, společnosti ovládané Donaldem Trumpem nevyvíjejí žádné aktivity, zatímco na jiné muslimské země, jako je Turecko, Saúdská Arábie, případně Egypt, kde Trumpovy společnosti vyvíjejí činnost, se dekret nevztahuje.

Psali jsme:  

Pocan v této souvislosti zmínil i Trumpovo odmítání zveřejnit záznamy o svých daňových přiznáních a ve svém exposé dospěl k závěru, že pokud se prezident nezbaví podezření z konfliktu zájmů a nezprůhlední své finanční poměry, „bude nutné přistoupit k jiným krokům, k legislativním opatřením a rezolucím o nesouhlasu a dokonce i zvážit možnost impeachmentu.“

Kolik stojí zeď?

O něco úspěšněji se může jevit Trumpovo rozhodnutí vybudovat zeď podél hranic s Mexikem na obranu proti nelegálním migrantům. Prezident vydal pokyn a na projektu se začalo pracovat – ovšem zatím jenom ve fázi plánování, protože, jak se dalo čekat, mexická vláda rozhodně odmítá stavbu financovat.

Zatím není jisté, jak se k požadavku na uvolnění potřebných prostředků postaví Kongres. Podle agentury Bloomberg Trump odhadl náklady na stavbu zdi ve výši 12-15 mld dolarů, ale některé nezávislé instituce hovoří o částkách 27-40 miliard. Jediným zřetelným výsledkem tohoto prezidentova kroku je prudké ochlazení vztahů USA s jejich jižním sousedem.

Psali jsme:  

Nebezpečný poradce

Zatím nejnovější „pohromou“ v třítýdenní historii Trumpova vládnutí je náhlá rezignace jeho poradce pro národní bezpečnost Michaela T. Flynna. Ukázalo se že Flynn koncem prosince po telefonu rozmlouval s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích namířených proti Rusku v souvislosti s ruskou politikou na Ukrajině a s anexí Krymu.

A co je horší, ukázalo se, že o tom lhal viceprezidentovi Miku Penceovi. Trumpova náklonnost k Putinovi a dosti četná komunikace některých lidí, jimiž se obklopil, s různými ruskými představiteli, působí ve Spojených státech čím dál větší obavy. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v úterý konstatoval, že události, jež vedly k Flynnově rezignaci, budou přiřazey k jiným okolnostem, které mají být důkladně prozkoumány v souvislosti s vyšetřováním ruských zásahů do amerických prezidentských voleb.

Psali jsme:  

Nejistá sezóna

Ze součtu výše uvedených skutečností dosti jednoznačně vyplývá, že nový prezident Spojených států sedí ve svém křesle velmi nejistě. Britský list The Independent zmiňuje nedávný průzkum veřejného mínění, podle kterého zhruba stejný počet dotázaných registrovaných voličů je pro Trumpovo odvolání (46 procent) i pro jeho setrvání v úřadu (45 procent). Devět procent odpovědělo „nevím“.

Podobně se vyjadřují i bookmakeři. Sázková kancelář Ladbroker v listopadu, po Trumpově volebním vítězství, dávala možnosti Trumpova odvolání z úřadu nebo jeho předčasné rezignace kurz 3:1. Nyní na stejnou událost vypsala kurz 11:10.

Tato čísla signalizují novému nájemníkovi v Bílém domě poněkud nejistou sezónu. Ale také možná oznamují celému světu, že americká demokracie je sebevědomá, silná a vybavená účinnými vnitřními obrannými mechanismy. Koneckonců to prokázala již jednou, před víc než čtyřiceti lety, kdy aféra Watergate smetla Richarda Nixona i všechny „jeho muže“. Snad to znamená naději, že svět ještě úplně nepozbyl zdravý rozum. V době, která vedle Trumpova zvolení přinesla i „spiknutí hlupců“ pod praporem Brexitu, je taková naděje víc než potřebná.

Témata: Donald Trump | USA | komentář
Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Trump žádal 250 milionů dolarů. Demokraté to v Senátu zablokovali

09.04.2020 17:41 Demokraté v Senátu Spojených států dnes zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy