Supervulkán v Yellowstone se probouzí? Při poslední erupci byl zasažen celý svět. Vědci varují před katastrofou

Yellowstone – Vypadá to, že se supervukán pod americkým Yellowstone opět probouzí. Podle nových videí by mohl být na pokraji výbuchu, který by způsobil rozsáhlé škody, uvádí server Express.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

sopka Yellowstone Caldera,  Yellowstone National Park (USA)
doporučujeme

Youtuberka Kat Martinová sleduje a nahrává gejzíry v Yellowstone více než rok. Poukazuje na to, že nyní gejzíry vybuchují častěji a silněji, než v minulosti. Na posledním videu je přitom možné vidět, jak z gejzíru vycházejí mraky páry – což je znamená, že by sopka mohla vybuchnout.

Psali jsme:  

Vysvětluje také, že nedávno došlo k „malému zemětřesení a nárůstu hodnot CO2“. Podle serveru Earthquake Track došlo ve Wyomingu – kde se rozkládá většina Yellowstonského národního parku - k 11 zemětřesením o síle větší než 1,5 stupně Richterovy stupnice, což ukazuje, že oblast je seismicky aktivní.

Podrobnější geologické průzkumy a satelitní monitoring v druhé polovině 20. století podaly přímé důkazy o existenci supervulkánu v parku. Pod kráterem sopky je v hloubce pět až 14 kilometrů jezero magmatu dlouhé skoro 90 kilometrů a široké téměř 30 kilometrů. Je v něm podle odhadu vědců 200 až 600 kilometrů krychlových kilometrů lávy.

V případě, že by vulkán opravdu vybuchl, mohlo by to způsobit celosvětovou katastrofu. Nejvíce zasaženy by samozřejmě byly USA, kde by okamžitě zemřelo 87.000 lidí a dvě třetiny země by se kvůli popelu vychrlenému do atmosféry a zablokování slunečního světla staly okamžitě neobyvatelnými.

Psali jsme:  

K poslední velké erupci došlo před 640.000 lety. Tehdy byl sopečný popel nad celou severní Amerikou a erupce ovlivnila klima celé zeměkoule. Podle posledních zjištění vědců z utažské univerzity je nyní pod kráterem tolik sopečného materiálu, že by se případná erupce silou vyrovnala nejsilnějšímu výbuchu této sopky, k němuž došlo před 2,1 miliony let. Vědci vědí o třech erupcích yellowstoneského vulkánu. Druhá nastala před 1,3 miliony let. 

Psali jsme:  

Supervulkán vždy explodoval téměř se železnou pravidelností každých 600 tisíc let. Yellowstone tak už má téměř 40 tisíc let zpoždění. Pravděpodobnost výbuchu supervulkánu je přitom podle odborníků pět až desetkrát větší než možnost, že Zemi zasáhne asteroid.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impeachment: Trump je hrozbou, musí být svržen, soptí demokraté

25.01.2020 08:46 Žalobci z řad opozičních demokratů zakončili třídenní předkládání argumentů v ústavní žalobě proti…

Začala deglobalizace světa? Známý politolog upozorňuje na znepokojivé…

25.01.2020 00:01 NÁZOR - Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském…

Trump překvapil účastníky akce odpůrců potratů

24.01.2020 20:55 Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem…

Houston se otřásl. Mohutná exploze zabila dva lidi

24.01.2020 19:22 Aktualizováno Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama