Jaderný útok na KLDR? USA mění plány, chtějí svět připravit na válku

Washington - Jižní Korea a Spojené státy měly ještě donedávna v plánu podílet se na denuklearizaci Korejského poloostrova. Dnes se ale situace změnila a USA nevyloučily vojenský zásah proti režimu severokorejského diktátora Kim Čong-una. Pár hodin po tomto prohlášení přišlo další, které může zcela změnit poměr sil ve světě. Spojené státy zvažují, že by jadernými hlavicemi vyzbrojily asijské státy, aby byly schopné zasáhnout proti Severní Koreji.

Nukleární výbuch
doporučujeme

Jak server EuroZprávy.cz informoval, ministr zahraničí USA Rex Tillerson dnes na tiskové konferenci v Soulu prohlásil, že Spojeným státům došla trpělivosti vůči Severní Koreji. 

Administrativa Donalda Trumpa podle něj připravuje sérii nových diplomatických, bezpečnostních a hospodářských opatření. Následně na dotaz novinářů přiznal, že nevylučuje ani možnost vojenského zásahu proti režimu Kim Čong-una.

O něco později přinesl server Fox News exkluzivní rozhovor s Tillersonem, kde se o svých plánech rozpovídal víc. Americký ministr obrany přiznává, že původní plány USA a Jižní Koreji na denuklearizaci poloostrova zřejmě vzaly za své a na stole je jiná možnost, zcela opačná.

Tillerson nevyloučil, že by Spojené státy mohly vyzbrojit jadernými zbraněmi okolní asijské státy. Ty by měly být připravené zasáhnout, pokud by došlo na válku, předně ale mají zastrašit severokorejského diktátora od jakýchkoliv neuvážených akcí.

Podle něj aktuálně probíhá "výměna názorů", blíže ale neupřesnil, s kým a o čem jedná. Lze se ale domnívat, že právě možnost vyzbrojení jadernými zbraněmi je jedním z hlavních témat jednání s asijskými partnery.

Následně dodal, že Spojené státy se chtějí ozbrojenému konfliktu vyhnout. Pokud se ale hrozba ze strany Severní Koreji zvýší, bude potřeba zasáhnout, a k tomu je nutné mít vypracovaný plán.

Zatímco Tillerson pokračuje na své cestě napříč asijskými státy, server připomíná, že tématika jaderných zbraní byla jednou z předvolebních kauz Donalda Trumpa. Následně ale na twitteru uvedl, že by podle něj další státy neměly mít k atomovým bombám přístup.

V americké zahraniční politice znamená zvažování jaderného ozbrojení obrat o 180 stupňů. Ještě donedávna se totiž hovořilo o denuklearizaci Korejského poloostrova, která ale nyní zřejmě už nepřipadá v úvahu.

Spojené státy hrozby Severní Koreji berou velmi vážně. Začaly proto na jihokorejském území rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD, který ale kritizují Čína i Rusko. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama