Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci vojáků na přežití i v těch nejdrsnějších podmínkách. Ve spolupráci s Massachusettským technickým institutem například vyvíjela exoskelet, který by měl dokázat zastavit kulky lépe, než neprůstřelná vesta, a výzkumy po několika letech usilovné práce konečně nesou kýžené ovoce. Od příštího roku bychom se tak mohli dočkat zásadního převratu na poli vojenské výbavy.

Přidejte svůj názor 96 komentářů

TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit)

Unikátní nahlédnutí pod pokličku tajného projektu americké armády přinesl už před časem deník Washington Post. Vědci se ve spolupráci s armádou pokouší vytvořit funkční exoskelet od roku 2013, do té doby se všechny tyto obleky zaměřovaly pouze na zastávání jednotlivých funkcí, jako například větší nosnost majitele či fyzická výdrž.

Během posledních čtyř let se vědci vydávali odlišným směrem a vyvíjeli oblek, který by měl být schopen přizpůsobit se lidskému organizmu po všech stránkách. Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS), jak se exoskelet nazývá, by měl sloužit především jednotkám námořní pěchoty a suplovat většinu funkcí, které známe z kultovního komiksu Iron Man. Tedy až na létání.

V základu by tak zvládal běžné činnosti, jako měření životních funkcí nebo používání speciálních hojivých sprejů na postižená místa nositele. Tím ale výčet vymožeností nekončí, jeho největší předností by údajně měla být schopnost zastavit kulky.

Oblek by měl využívat technologii tekutého brnění Shear-Thickening Fluid (STF), na které v tuto chvíli vědci usilovně pracují. V praxi by tak byl oblek pružný a přizpůsobivý lidským pohybům, avšak pouze do doby, než by na jeho povrch narazilo něco tvrdého. Ve chvíli, kdy by byl nositel zasažen šrapnelem nebo nábojem, by oblek s okamžitou reakcí zasažené místo jednoduše vyztužil.

Samozřejmostí je podpora fyzické síly a kondice. O pohon obleku se postará unikátní jednotka Liquid Piston’s ‘X’ a nabíjet jej budou baterie integrované přímo v obleku. Z vojáka se tak stane prakticky nezastavitelný, rychlý, mrštný a vytrvalý stroj, který bude schopen odolat nepřátelské palbě. 

Kdy přesně se oblek dostane do sériové výroby zatím není jasné, už nyní je ale americká armáda ve skluzu. Původně byly první testy plánovány na rok 2014, vzhledem k množství komponent, které museli odborníci vyvinout, se ale dočkáme prvních modelů až v roce 2018. Ty však budou zatím pouze testovací.

Vstupte do diskuze (96)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch paliva v Mexiku si vyžádal už 73 mrtvých. Veřejnost žádá odpovědi

20.01.2019 13:13 Výbuch palivového potrubí v Mexiku, který má podle nové bilance na svědomí smrt nejméně 73 lidí,…

Pobřeží Chile zasáhlo silné zemětřesení

20.01.2019 08:56 Zemětřesení o síle 6,7 stupně otřáslo městy na severním pobřeží Chile, žádné větší škody ale…

Spor o zeď: Trump nabídl kompromis, Pelosiová odmítla

20.01.2019 04:55 Americký prezident Donald Trump dnes nabídl demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA…

Raketa Delta-4H konečně odstartovala, vynesla zřejmou americkou špionážní…

20.01.2019 04:33 Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes po mnohých odkladech konečně odstartovala mocná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama