Globální oteplování je konspirace vytvořená kvůli penězům? Světem se šíří divoké teorie

Washington – Americký prezident Donald Trump ke zděšení velké části světa oznámil, že USA odstupují od klimatické dohody uzavřené v roce 2015 na sumitu v Paříži. Dlouho očekávané rozhodnutí už kritizovali lídři z celého světa. Přesto tento krok není až tak překvapivý – a zvláštně ne poté, co Trump o globálním oteplování v minulosti prohlašoval.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Existuje něco jako globální oteplování?
doporučujeme

O pravdivosti globálního oteplování se vedou bouřlivé debaty. Podle konspiračních teoretiků, mezi které lze zařadit právě Trumpa nebo českého exprezidenta Václava Klause,  je celá situace uměle vykonstruovaná vládními organizacemi tak, aby byly schopny vydělávat na nových tzv. zelených produktech, které mají být k prostředí šetrnější než ty stávající. Tvrdí to například expert na extrémní počasí Bill Gray.

V roce 2012 Trump na Twitteru napsal, že „koncept globálního oteplování byl vytvořen Číňany ve prospěch Číny, aby způsobil nekonkurenceschopnost amerického průmyslu.“ Později řekl, že to byl „vtip". Pokud to měl být žert, Číně se to moc vtipné nezdálo.

V podobných komentářích pokračoval i v dalších letech. V roce 2014 tvrdil, že „velmi drahé kecy o globálním oteplování musí skončit. Naše planeta mrzne, teď máme rekordně nízké teploty a naši vědci na globální oteplování uvízli v ledu“. Poněkud nesprávnou logiku, že „je teď chladno v typicky teplých oblastech, což dokazuje, že globální oteplování neexistuje“, používal v komentářích i v letech 2013 a 2014. „Globální oteplování je drahý podvod!“ nechal se slyšet.

A během prezidentské kampaně kritizoval tehdejšího prezidenta Baracka Obamu. „Obama hodně mluví o globálním oteplováním a... hodně z toho jsou hoaxy. Je to podvod. Myslím, že je to jen průmysl na vydělávání peněz, OK? Je to podvod,“ tvrdil.

Trump není jediný, kdo něco takového tvrdí. V Austrálii senátor Malcolm Roberts naznačil, že změna klimatu je ve skutečnosti dílem Spojených národů a vyzval k „Aus-exitu”. Někteří ekonomové jako William D. Nordhaus nebo Václav Klaus se domnívají, že náklady na řešení důsledků globálního oteplování by byly mnohem nižší než náklady na snižování emisí skleníkových plynů. Proto je podle nich zbytečné a neefektivní pokoušet se tyto emise razantně snižovat.

Část vědců, různí bloggeři, politici a další laici se také snaží dokázat, že globální oteplování není ovlivněno primárně aktivitou lidí. Podle některých je globální oteplování je projevem klimatických cyklů, může prý za něj kosmické záření nebo sluneční vítr, popřípadě pohyb Země ve Sluneční soustavě. Podle dalších hlasů globální oteplováni neexistuje vůbec, nebo už skončilo. Další tvrdí, že globální oteplování nezpůsobuje extrémy v počasí.

Část odborné společnosti pak tvrdí, že se život změnám prostě přizpůsobí. Zvyšuje se totiž schopnost lidstva k adaptaci. Dnes při přírodních katastrofách umírá asi o 90 procent méně lidí než před sto lety. Organismy se také dokáží rychle přizpůsobovat aniž by docházelo k podstatným změnám v DNA. Vymírání organizmů spíše způsobují lidé přímo a nikoli vlastní klimatická změna, tvrdí zastánci této teorie.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU apeluje na USA, aby přehodnotily ukončení spolupráce s WHO

30.05.2020 14:58 Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou…

Kdo byl černoch zabitý policistou? Přátelé mu říkali Velký Floyd či Něžný…

30.05.2020 14:20 Šestačtyřicetiletému Georgi Floydovi, který zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel…

Při mezinárodní protidrogové akci zadrženo 50 tun kokainu, gangům by…

30.05.2020 12:06 Při mezinárodní námořní protidrogové akci se podařilo během 45 dnů zadržet 50 tun kokainu. Na…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 11:49 Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy