Trump opět posunul meze. Jak zastavit jeho hulvátství?

Po posledních urážlivých tweetech Donalda Trumpa je zřejmé, že nemá cenu amerického prezidenta nabádat, aby se choval důstojněji, s větším respektem ke svému úřadu, případně se sebeúctou, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm konstatuje, že toto se prostě nestane.

Donald Trump

Rezignace - zbožné přání

O to je podle washingtonského deníku naléhavější, aby zbytek Američanů přemýšlel o tom, jak chránit civilizovanost a demokratické hodnoty, dokud Trumpovo prezidentství neskončí. "Bylo by chybou tvrdit, že Trumpův čtvrteční útok na (novináře) Miku Brzezinskou a Joe Scarborougha byl šokující, jelikož jeho hulvátství již šokovat nemůže," píše americký server. Dodává, že nenávistné urážky směřující na moderátorku televize MSNBC a komentátora Washington Post přesto hlavnímu městu USA vyrazily dech.

"Prosím, prostě přestaňte. Tohle není normální a je to pod úroveň vašeho úřadu," cituje editorial reakci republikánského senátora za stát Nebraska Bena Sassea na sociální síti Twitter. Doplňuje, že k volání po tom, aby se Trump omluvil, přestal tweetovat či dokonce rezignoval, se připojilo mnoho dalších lidí, byť poslední apel je v současnosti pouze zbožným přáním.

Prestižní deník souhlasí, že Trump by se měl omluvit, přestat prostřednictvím Twitteru šířit urážky a respektovat mimořádnou historii svého úřadu. "Zároveň by měl přestat útočit na zpravodajská média, která hrají důležitou roli v americké demokracii," nabádá Washington Post s tím, že prezident by měl být častěji k dispozici pro otázky novinářů a měl by na ně odpovídat pravdivěji.

Trump by měl rovněž projevovat větší respekt vůči ženám, uvádí editoral. Deklaruje, že magnát by ve zkratce měl jednat jako prezident a je třeba ho k tomu nadále nabádat, nejen prostřednictvím komentářů v médiích, ale také ústy dalších politiků - především z řad jeho vlastní strany - a představitelů jeho administrativy.

Trumpova éra jednou skončí  

"Předpokládejme však, že zůstane vůči takovým žádostem imunní. Co pak můžeme dělat?" ptá se vlivný server. Situaci se snaží zasadit do širšího kontextu mezinárodních vztahů, jelikož svět si zvykl pohlížet na Spojené státy jako na obránce demokracie, lidských práv a liberálních hodnot.   

Amerika tuto roli nehraje dokonale a provází ji mnoho pokrytectví a nekonzistence, přiznává Washington Post. Přesto zdůrazňuje, že od druhé světové války až dosud USA nikdy nevedl nikdo, kdo dával na odiv své sobectví, a proto je nezbytné, aby tuto díru zaplnili jiní a Kongres i občanská společnost napříč zemí se postavily za svobodu a setrvání Spojených států v pozici světového majáku svobody.    

To samé podle amerického deníku platí o prosté staré zdvořilosti a dekoru. "Možná je mimo moc jakéhokoliv politika změnit chování Trumpa. Ale my ostatní můžeme pěstovat jiný způsob jednání a vzájemného chování," píše editorial. Dodává, že zdrojem naděje je přesvědčení, že americký národ je lepší než misogynie a hrubost, která se šíří z Bílého domu.

Mezi americkými politiky byli vždy tací, kteří nedbali na pravidla, ale většina Američanů podle washingtonského serveru nechce, aby se takové ohyzdnosti staly dominantním proudem. Je proto třeba zaměřovat se na uchování plamínku slušnosti, aby jednou - až Trumpova éra skončí - mohl zažehnout takový veřejný diskurs, který učiní USA opět hrdou zemí.      

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje