Trump na upraveném videu mlátí soka ze CNN. Výzva k násilí vůči novinářům?

Washington - Americký prezident Donald Trump hájí způsob, jakým používá sociální sítě. Řadu jeho tweetů, z nichž mnohdy čiší hulvátství, odsoudili demokraté, ale i prezidentovi republikáni. Šéf Bílého domu se dnes opět navezl do CNN.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump v sobotu uvedl, že sociální sítě využívá jako prezident moderní doby. "Mé používání sociálních médií není prezidentské - je PREZIDENTSKÉ V MODERNÍ DOBĚ," napsal na twitteru, kde ho sleduje 33 milionů lidí.

Kontroverze vyvrcholily po jeho osobních výpadech na adresu moderátorů pořadu MSNBC Morning Joe Miky Brzezinské a Joea Scarborougha. Trump naposledy napsal v sobotu ráno na twitteru, že "šílený Joe Scarborough a Mika blbá jako tágo nejsou špatní lidé, ale jejich málo sledovaný pořad ovládají jejich šéfové z NBC". Pár dní předtím o Brzezinské napsal, že při jejich setkání "ošklivě krvácela z faceliftu".

Po prvním kole těchto tweetů dokonce i deník New York Post, vlastněný Trumpovým spojencem Rupertem Murdochem, otiskl na Trumpovu adresu netypicky stručný redakční komentář: "Přestaňte. Prostě přestaňte."

Dnes Trump posunul své útoky vůči médiím do další roviny, když publikoval upravený videozáznam svého vystoupení na jednom klání profesionálního wrestlingu. Jeho sok s logem televize CNN je Trumpem povalen a zbit, načež klip končí vítězoslavně odcházejícím prezidentem a upraveným logem FNN (Fraud News - podvodné zprávy).

zdroj: YouTube

Americká média o videu píší jako o zjevném povzbuzování k útoku na novináře. Sama CNN v reakci uvedla, že je to "smutný den, když prezident Spojených států vyzývá k násilí na novinářích". Stanice citovala nedávné prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeové Sandersové, která uvedla, že prezident nikdy nevyzýval k násilí. "Místo, aby se připravoval na svou cestu za moře, na svou první schůzku s Vladimirem Putinem...tráví čas dětinským chováním, které je hluboko pod úrovní jeho úřadu," dodala stanice.

Sám Trump, který je na dovolené ve svém golfovém resortu Bedminster ve státě New Jersey, na žádost médií o komentář k tweetu nereagoval. Jeho poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert však řekl televizi ABC, že Trump je "na kabelových televizích svým způsobem bit, takže má právo odpovědět". Klip podle něho rozhodně nevyzývá k násilí.

Do CNN se Trump pustil už v sobotu poté, co televize stáhla článek o Trumpově poradci, který byl nepodložený a kvůli němuž ze CNN odešli tři novináři. "Jsem mimořádně potěšen, že se ukázalo, že CNN, to je falešné zpravodajství a novinařina, která patří do popelnice".

"FALEŠNÁ A PODVODNÁ ZPRAVODAJSKÁ MÉDIA usilovně pracují na tom, aby přesvědčila republikány a další, že bych neměl sociální média používat," napsal v sobotu na twitteru.  V podobném duchu se vyjádřil také v sobotu večer. "Falešná média se nás snaží umlčet, ale my jim to nedovolíme," řekl v projevu ve Washingtonu věnovaném válečným veteránům. "Falešná média se nás snažila zastavit na cestě do Bílého domu. Ale já jsem prezident a oni ne," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama