Má Trump nekalé plány? Uznávaný historik varuje před koncem demokracie a nástupem fašismu

Washington – Americký historik Timothy Snyder specializující se na politické tyranie varuje, že je nevyhnutelné, že prezident Trump brzy skoncuje s demokracií. Poukazuje na to, že by mohl provést nějaký krok srovnatelný s tím, když Adolf Hitler využil požáru Reichstagu a chopil se neomezené moci.

Donald Trump
doporučujeme

Když byl prezident Donald Trump zvolen, mluvilo se o tom, že existují dva možné konce jeho vlády. Jeho nekonvenční styl a nerespektování ústavy by mohly znamenat, že buď bude prezidentem pouhé dva roky, nebo příštích dvacet let. Snyder, americký historik a profesor na Yaleově univerzitě, věří, že nastane druhá varianta.

Snyder, který napsal knihu „V tyranii“, tvrdí, že je „do značné míry nevyhnutelné, že provede státní převrat a svrhne demokracii". Jeho slova cituje server Independent. Ve své knize píše, že Trump zosnuje svůj vlastní „požár Reichstagu“, teroristický útok, který připíše některému ze svých nepřátel, díky čemuž následně legální získá bezprecedentní moc a „pozastaví demokracii“.

Tyto argumenty Synder do značené míry představil už v únoru ve svém článku pro New York Review of Books. „Požár Reistagu ukazuje, jak rychle se může moderní republika přeměnit v autoritativní režim. Nejde přitom o nic nového. Američtí Otcové zakladatelé věděli, že demokracie, kterou vytvořili, může být zranitelná, pokud se objeví ctižádostivý tyran, který by mohl využít nějaké dramatické události jako důvodu pro pozastavení našich práv,“ vysvětloval tehdy.

Právě to je podle něj možné pozorovat v rétorice Trumpa, když mluví o „radikálním islámském teroru“, který mu poskytuje „příznivý stav nouze“. V rozhovoru pro server Salon Synder dodal, že věří, že se Trump o něco takového „nevyhnutelně pokusí“.

„Myslím si to, protože konvenční způsoby, jak si získat popularitu, u něj nefungují. Konvenční způsob, jak být populární nebo legitimní v této zemi, je, že budete mít nějakou politiku, aby vaše popularita rostla a abyste vyhráli volby. Nemyslím si, že by rok 2018 vypadal pro republikány nějak dobře - a to nejen proto, že prezident je historicky nejvíce nepopulární. Je to také proto, že ani Bílý dům, ani Kongres nemá politiku, která by se většině veřejnosti líbila,“ vysvětluje.

Právě to podle něj znamená, že by mohli být zlákáni představou, že do politiky dostanou nový rytmus, který nezávisí na populární politice a volebních cyklech. Snyder byl dotazován, zda je s ohledem na to vše možné označit Trumpa za fašistu. „Nechci se vyhnout vaši otázce o tom, zda je Trump fašista, nebo ne. Jak to vidím já, určitě v jeho přístupu existují prvky, které jsou fašistické,“ uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama