KLDR odpálila zcela nový druh rakety, rampu pak stáhla do depa

Washington - Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán, oznámilo dnes americké ministerstvo obrany. Střela byla dle Pentagonu odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku
doporučujeme

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zároveň odsoudil severokorejský test jako další krok ke zvýšení napětí v oblasti. "Máme důvěru v naši obrannou kapacitu," upozornil Davis s tím, že severokorejské útočné možnosti jsou sice omezené, ale přece jen rostou. Připomněl, že americká armáda v květnovém testu úspěšně poprvé sestřelila mezikontinentální raketu obrannou střelou. "Od začátku jsme usilovali o rozvinutí této schopnosti, abychom byli vždy o krok vpředu," dodal mluvčí.

Davis připustil, že by se KLDR již mohlo podařit zasáhnout Aljašku. Pchjongjang je prý ještě hodně vzdálen tomu, aby takovou střelu byl s to vyzbrojit jadernou hlavicí.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket.

Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

Ruský ministr Lavrov dnes varoval před pokusy svrhnout současný severokorejský režim. "Vycházím z toho, že úkol, nastolený Radou bezpečnosti OSN, spočívá v denuklearizaci Korejského poloostrova a nemůže a nesmí být využíván ke skrytým pokusům změnit v Severní Koreji režim," citoval TASS ministra zahraničí.

"Nový test balistické rakety provedený Severní Koreou, který KLDR označila jako test mezikontinentální balistické rakety, porušuje několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Testy balistických raket v KLDR vážně ohrožují bezpečnost ve světě a dále zvyšují regionální napětí," uvedlo MZV ČR.

Česká republika opakovaně vyzývá KLDR, aby dodržovala své mezinárodní závazky: zastavila všechny testy balistických raket, opustila svůj jaderný program a všechny další programy zbraní hromadného ničení, jak požaduje Rada bezpečnosti OSN. "Česká republika vyzývá KLDR k návratu ke smysluplnému a konstruktivnímu dialogu s mezinárodním společenstvím," dodalo ministerstvo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama