Herec z Hollywoodu bojuje proti IS. Zatčení Islamisté jsou jako ovečky, říká

Rakká/Manchester - Britská herec z hollywoodských filmů Michael Enright odešel už v roce 2015 bojovat proti samozvanému Islámskému státu. Přidal se ke kurdským bojovníkům a byl svědkem zatýkání a vyslýchání radikálů z IS. Ti jsou prý silní jen tehdy, když bojují s nevinnými a bezbrannými lidmi.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Zazářil po boku Toma Cruise ve filmu Knight and Day (Zatím spolu. zatím živi) i Johnnyho Deppa v Pirátech z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Pak se 53letý britský herec Michael Enright přidal ke kurdským bojovníkům YPG. Stalo se tak v roce 2015 poté, co se dozvěděl o popravě amerického novináře Jamese Foleye takzvaným Islámským státem (IS). Enright tak nyní bojuje proti této organizaci na syrských územích.

Enright, který pochází z britského Manchasteru, dostal od svých kurdských spolubojovníků jméno Mustafa Rojava. Shodou okolností právě v Manchesteru zabil v květnu sebevražedný atentátník 23 lidí na koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. 

"Útok v Manchesteru ve mně probudil spoustu emocí. Jsem zvyklý na umírání a teroristické útoky, ale tohle bylo jiné. Je to můj domov," řekl pro britský The Sun. "Zlomilo mě to zejména kvůli věku obětí, těm malým dívkám," dodal. Řekl, že útoky v Londýně a Manchesteru mu "zocelily" srdce a učinily ho mnohem odhodlanějším v boji. 

"Daesh (bojovníci islámského státu, pozn. red.) jsou tvrďáky jenom, když bojují s nevinnými, bezbrannými lidmi," míní. "Ale už jsem zatkl a vyslýchal mnoho z nich, když mají svázané ruce, jsou z nich úplné ovečky," dodává. Upřesňuje, že z řad bojovníků neodejde, dokud IS nebude zcela poražen. "V takový okamžiky dám Kurdům jeden velký polibek a pojedu domů do Manchesteru za mojí maminkou, která dostane druhý velký polibek," sděluje herec. 

IS vypsala na Enrightovu hlavu odměnu ve výši 116 tisíc liber, přesto chce herec bojovat i nadále. Islamisté jsou přitom pomalu vytlačování ze svých pevností a úkrytů v iráckém Mosulu a syrském městě Rakká. Boje v Mosulu pokračují, jejich charakter je však lokální a soustředí se pouze na několik čtvrtí, které částečně ovládají radikálové. 

Město následně čeká kompletní přestavba a zabezpečení. Mosul je v troskách zejména kvůli bombám IS, ale také kvůli koaličnímu bombardování. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama