Bílý dům navrhl jako velvyslance v ČR Stephena Kinga, stoupence Reaganovy tradice

Washington/Praha - Bílý dům v pondělí zveřejnil seznam kandidátů na velvyslanecké posty. Na nového amerického ambasadora v Česku je navržen podnikatel z Wisconsinu Stephen (Steva) King.

USA

Letos v květnu se objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v ČR se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Nominace ještě musí potvrdit americký Senát. O jménu nového velvyslance v ČR se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už dnes nominaci Kinga komentoval na twitteru: "Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze."

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident. Trumpova první manželka ale nakonec podle Miloše Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

Kdo je Stephen King?

Sice není ve washingtonských kuloárech tolik známý jako jeho jmenovec, iowský kongresman, o kterém se nejprve psalo v souvislosti s postem velvyslance, přesto v nich "tahá za nitky". Především proto, že stojí za šéfem sněmovny Paulem Ryanem. "Šéfoval jsem všem kampaním Paula Ryana od roku 1998, co se poprvé ucházel o místo v Kongresu," tvrdí King. Ryan ho považuje za svého politického mentora, jeho bratr Tobin je navíc Kingovým společníkem v podnikání. King nemá z minulosti žádné vazby na Česko, ani není kariérním diplomatem. Mezi Trumpovy přátele se neřadí.

"Myslím, že spíše (než z Trumpovy tradice) vychází z té klasické Reaganovy: národní obrana, obchod, rodinné hodnoty. Tradiční republikánský proud, který dominoval několik dekád - až doteď," tvrdí novinář Craig Gilbert, vedoucí washingtonské kanceláře Milwaukee Journal Sentinel. S Kingem se zná desítky let a považuje ho za poctivého politika, který nikdy nevyhledával záře reflektorů.

Obchodník z Janesville King je politicky aktivní od roku 1978. V roce 1984 byl prezidentským volitelem během kampaně Ronalda Reagana na druhé volební období. Od roku 1987 pracoval na ministerstvu zemědělství jako poradce pro rozvoj venkova. O rok později odtud odešel a neúspěšně kandidoval do amerického Senátu.

Zajímavostí je pak informace listu GazetteXtra, že během loňských republikánských primárek získal Kingův hlas Trumpův rival Ted Cruz. Republikáni podobně jako demokraté vybírali prezidentského kandidáta ve vnitrostranických volbách. V případě Wisconsinu se zájemci o republikánskou kandidaturu ucházeli o 42 delegátů. Cruz jich tehdy získal 36 a Trump šest. Hlasy delegátů v případě Wisconsinu jsou všechny vázané, což znamená, že musí na celostátním volebním sjezdu, který kandidáta formálně vybírá, volit podle výsledku primárek.

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Související:

Právě se děje