Jak se veřejně zesměšnit? Propaganda, která se svým tvůrcům vymstila

Politická propaganda je velmi užitečný nástroj, který existuje tak dlouho, jako sama politika. Schopnost dokonale ovlivnit veřejné mínění dobrou fotkou či projevem je pro každého veřejného činitele zásadní. Občas se to ale velmi vtipně nepovede.

Propagační plakát ze základní školy v Severní Korei (stephan)

Severní Korea omylem popularizovala aktivistku z Jižní Korei

Jihokorejka Lim Su-Kyung v roce 1989 ilegálně vstoupila do Severní Korei, aby se zúčastnila "Světového festivalu mládí a studentů". Ten používal režim aby ukázal, jak dobře se tam mladí lidé mají. Zajímavé bylo, že mladá Lim byla přivítána s otevřenou náručí, režim jí prezentoval jako symbol odporu proti jihokorejské vládě a dokonce jí byla udělena audience u samotného vůdce Kim Ir-sena. 

Severokorejci tehdy díky kvalitní propagandě věřili, že je Jižní Korea vojenský režim, ve kterém lidé trpí hladem a jsou nešťastní. Jaké pak bylo jejich překvapení, když Lim netrpěla žádnou podvýživou, přijela v neformálních džínech a zcela očividně měla dobré vzdělání. 

Pokus o využití aktivistky naprosto selhal a občané Severní Korei začali pochybovat o pravdivosti sdělení své, do té doby milované, vlády. Režim jí tak velmi rychle poslal zpět a poté udělal další obrovskou chybu, když vysílal její soud. K velkému šoku severokorejského lidu nejen, že nebyla popravena či uvězněna na doživotí v pracovním táboře, ale dokonce šla do vězení jen ona a ne celá její rodina. 

Bílý dům vyděsil obyvatele New Yorku

Jednoho krásného dne v roce 2009 vyděsila Obamova administrativa polovinu New Yorku. Prezidentovo letadlo Air Force One a stíhací letoun F-16 byly spatřeny jak krouží kolem Sochy Svobody. Vzhledem k událostem ze září 2001 je pochopitelné, proč Američan znervózní, když vidí nízký průlet letadla nad Manhattanem. Celá situace způsobila paniku, někteří dokonce začali evakuovat celé budovy. 

Ukázalo se, že Bílý dům chtěl využít hezkého dne a udělat propagační fotky. Bohužel o tom neinformoval veřejnost, starostu New Yorku Bloomberga a zřejmě dokonce ani samotného Obamu. Později bylo nařízeno vyšetřování, Bílý dům se omluvil a fotky raději nebyly použity.

Sovětský film ukázal, že je Amerika vlastně super

V roce 1959 byly americko-kubánské vztahy velmi vyostřené. Kuba se rozhodla vyrobit anti-americký film, který by fungoval jako stěžejní bod komunistické propagandy a SSSR souhlasilo s jeho financováním.

Film Soy Cuba (Já jsem Kuba) šel do kin v roce 1964 a stal se okamžitým hitem. Režisér chtěl vyzdvihnout skvělý kubánský režim oproti opovrženíhodným dekadentním americkým turistům. Pro obyvatele žijící v komunistickém režimu však obrázky z amerického života působili fascinujícím způsobem a začali jej obdivovat. 

Snímek se tak stal národní ostudou a dalších 30 let chytal pouze prach v archivu. Až v roce 1995 jej pro nový svět objevili Martin Scorsese a Francis Ford Coppola. Při své druhé premiéře byl velmi dobře kriticky přijat.

Výzkum zaměřený na vyvrácení globálního oteplování ho ve skutečnosti prokázal

Mnoho vědců vyjádřilo své obavy ohledně globálního oteplování a to se nelíbilo bratrům Kochovým, americkým miliardářům. Rozhodli se věnovat desítky milionů dolarů na výzkum, který by měl tento "nesmysl" vyvrátit. Poté už si jen sedli a čekali, až všem vytřou zrak. 

Výzkum vedl jeden z mála skeptiků globálního oteplování fyzik Richard Muller. Z výsledků jeho šetření však vyplynul pravý opak. A jelikož je správným vědcem, pod tíhou důkazů uznal svou chybu a obrátil názor. Charles Koch se od celého výzkumu okamžitě distancoval a odpůrci existence globálního oteplování ho začali označovat za falešný. A to i přes to, že jej většina z nich předtím velmi hlasitě podporovala.

Putin si hrál na archeologa a objevil vzácné starodávné vázy

Ruský prezident Vladimír Putin svými kousky překonává hranice lidských možností. Chodí na lov s nahou hrudí, je nejlepším judistou na světě, překonává všechny ruské hokejisty a dokonce umí hrát na piáno. Když však v roce 2011 při potápění "náhodou" objevil pradávné řecké vázy, svět vzal jeho pokus spíše s úsměvem.

 Archeologové se velmi podivili, že vázy, které údajně spatřily světlo světa poprvé od 6. století n. l. jsou naprosto čisté a není na nich ani stopa řas. Navíc byly nalezeny pouze pár metrů od břehu na velmi frekventovaném místě.

Mluvčí později potvrdil, že šlo pouze o nastražený "nález", ale že to je přece naprosto normální. Někteří Rusové později vtipkovali, že Vladimír Putin při volbách nalézá hlasy podobným způsobem, jako tehdy nalezl slavné vázy.

Britové se pokusili poradit Američanům jakého prezidenta si zvolit

Britské noviny The Guardian se rozhodly, že volby prezidenta USA ovlivňují celý svět a tedy by i celý svět měl mít právo ovlivnit je. Sdělil svým čtenářům anonymně adresy z jednoho okresu v americkém Ohiu.

Více než 10 000 Britů se do kampaně zapojilo a napsalo mnoho dopisů, které radí proti volbě Bushe prezidentem. Guardianu pak začaly chodit tisíce vzkazů ve stylu "A všimli jste si, že my Američani se*rem na to, co nám Evropa radí?" a podobně. Britský deník se poté raději omluvil. Do dnešního dne se věří, že celá kampaň navíc měla opačný efekt a spíše Bushovi hlasy přidala.

Vietnamský mučedník vstal z mrtvých

Mladý voják Vietkongu Nguyen Van Be se proslavil jako hrdina a mučedník, když údajně v roce 1966 zemřel za pokřiku "Smrt americkým imperialistům" a poté jich také minou desítky zabil. Vznikaly básně, písně, propagační předměty. Mladí muži začali podle jeho příkladu rukovat do armády. Rádio, film, televize - to všechno mělo jeho jméno a příběh.

Představte si ten trapný moment, když se mrtvý mučedník Van Be jednoho dne objevil na tiskové konferenci. Nejen, že nezemřel, ale podle svých slov za celou válku ani jednou nevystřelil. Ve skutečnosti se pokusil dezertovat, ale byl zatčen a trávil svůj čas ve vietnamském pracovním táboře. V oficiálním vyjádření Vietkongu se poté objevila informace, že američtí plastičtí chirurgové vytvořili jeho dvojníka a celá tiskovka bylo představení pro podkopání režimu. 

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje