USA nevpustily do země íránského dětského onkologa, přijel kvůli výzkumu

Teherán – Američané nevpustili na území USA íránského odborníka na léčbu dětské rakoviny, který do Spojených států přicestoval i s rodinou. Informovala o tom dnes íránská televize. 

USA
doporučujeme

Lékař Mohsen Dehnaví byl podle agenturních zpráv v době svých studií velitelem dobrovolnických polovojenských oddílů. Do USA přicestoval s manželkou a několika jejich malými dětmi. Na letišti v Bostunu byla ale rodina v pondělí zadržena a později poslána zpět do Íránu.

Dehnaví na teheránském letišti po návratu řekl, že smyslem jeho cesty do USA byl výhradně výzkum a věda. „Náš výzkum se týká zdraví a záchrany lidí nemocných rakovinou. Zabránili nám ve vstupu navzdory snahám amerických akademických kruhů," řekl Íránec. Do USA se vydal s platným vízem a pracovat měl začít v bostonské dětské nemocnici. Vízum prý získal v březnu a s americkými experty je v kontaktu dva roky.

Americké celní úřady k tomu uvedly, že případ nesouvisí s plněním dekretu prezidenta Donalda Trumpa o omezení vstupu lidí ze šesti zemí, mezi nimiž je Írán. Důvod deportace rodiny ale neodůvodnily. Podle íránské televize se o Dehnavím zmiňuje zpráva íránské agentury Fars stará několik let. V ní je Dehnaví označen za velitele studentské jednotky basídžů, což jsou dobrovolné milice napojené na revoluční gardy. Dehnaví oddílům velel, když studoval na univerzitě v roce 2007. O šest let později se podílel na kampani neúspěšného kandidáta prezidentských voleb konzervativce Saída Džalílího.

Dehnaví řekl, že byl i s rodinou v Bostonu 30 hodin držen v podmínkách podobných vazbě, nemohli prý nikomu zavolat ani odejít z místnost. „Řekli mi, že je jim jasné, že jsem významný výzkumný pracovník v oboru dětské onkologie, což je zcela humanitární obor, ale že mne nemohou nechat vstoupit na území kvůli stávajícím bezpečnostním předpisům," uvedl Dehnaví.

Někdejší šéf americké diplomacie John Kerry označil tento případ za „tragický". „Do USA přijíždí lékař, aby zachraňoval životy, a stane se toto," napsal na twitteru.

Témata: USA | Írán | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama