Řešení sporu o diplomatické objekty? Jednání Ruska a USA trvalo tři hodiny

Washington/Moskva - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí ve Washingtonu jednal se svým americkým protějškem Thomasem Shannonem a zabavených diplomatických nemovitostech. Řešení sporu je prý blízko.

Vlajka USA
doporučujeme

Jednání trvalo tři hodiny, konečné dohody ale navzdory pokroku dosaženo nebylo. Na dotaz novinářů, zda se podařilo problém vyřešit, ruský diplomat odpověděl "téměř". Shannon prohlásil, že americké ministerstvo zahraničí bude otázku návratu diplomatických objektů Rusku konzultovat s Kongresem.

Odcházející prezident Barack Obama koncem loňského roku vyhostil ze země 35 ruských diplomatů a nechal zavřít rekreační objekty v Marylandu a poblíž New Yorku, které personál ruského velvyslanectví dlouhá léta využíval. Důvodem bylo údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb.

Putin tehdy na kroky Washingtonu nereagoval v naději, že nastupující prezident Donald Trump Obamovy kroky odvolá. Půl roku po Trumpově inauguraci je ale situace nezměněná.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes vydalo prohlášení, v němž si vyhradilo právo na odvetu, pokud Washington nepřestane přístup ruských diplomatů do objektů v okolí New Yorku a ve státě Maryland blokovat. "V souladu s principem vzájemnosti si ponecháváme právo na odvetná opatření," uvedlo ministerstvo.

Moskva zároveň vyjádřila přání obnovit pravidelný dialog s USA o strategické stabilitě, který Washington přerušil za Obamy. Podle ruské diplomacie ale iniciativa musí přijít ze strany Spojených států.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama