Jak vyřešit nejdelší americkou válku? Vynořil se ambiciózní plán

Washington - Když v roce 2001 USA provedly invazi do Afghánistánu, očividně nečekaly, jaká to bude pro ně noční můra. Na nejdelší americkou válku, trvající již 16 let, bylo věnováno více než 828 miliard dolarů a více než 2300 amerických vojáků pří přišlo o život. USA si nemohou dovolit přiznat porážku a proto čím dále zoufaleji hledají nejlepší způsob, jak vleklou válečnou operaci ukončit. Nyní se objevil kuriózní návrh: najmout žoldáky.

Afghanistán

V nedávném vydání Wall Street Journal se objevila výzva adresovaná přímo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby přehodnotil americkou strategii USA v Afghánistánu. Autorem článku byl Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide, jejíchž služeb využívaly USA v Afghánistánu i Iráku. Společně s Stephenem A. Feinbergem, vlastníkem obřího vojenského dodavatele DynCorp International, byl požádán hlavními Trumpovými poradci, Stephen K. Bannonem a Jaredem Kushnerem, aby své návrhy přednesl americkému ministru bezpečnosti, Jimu Mattisovi.

Priceova idea je najmout „kontraktované evropské profesionální vojáky", kteří by fungovaly na podobném principu jako jejich předchůdci najatí Britskou Východoindickou společností, aby vládly Indii. Price dokonce navrhuje obnovit titul místokrál pro hlavního vůdce těchto vojáků. Ten by se měl zodpovídat pouze americkému prezidentovi. Bez nutnosti věnovat se zdlouhavým administrativním záležitostem a osvobozený od dohledu washingtonských úředníků, bude moci místokrál a jeho armáda provádět efektivní řízení rozervané země, slibuje Price.

Kontroverzní návrh kontroverzního žoldnéře

Kromě koloniálních armád Východoindické společnosti byl Priceovou zřetelnou inspirací generál Douglas MacArthur, který vládl v Japonsku těsně po 2. světové válce . Jedná se ale o dosti špatný příklad ku následování, upozorňuje Huffington Post. Ačkoliv MacArthur respektoval japonské tradice a dokázal zajistit hladký přesun moci, sám si též agresivně nárokoval osobní moc, nahromadil obrovský personál a překračoval rozpočet. Přitom ignoroval výtky Kongresu. Totéž později aplikoval v Koreji a to takovým způsobem, že byl za zneužití moci a pokusy vyvolat válku z Čínou propuštěn americkým prezidentem Harry Trumanem.

Podle The Atlantic žoldnéřské armády Východoindické společnosti udělaly v Indii více škody než užitku a vedly k jejímu bankrotu. Samotný Price je podle magazínu vysoce nedůvěryhodnou osobou. Pod jeho dozorem žoldáci Blackwater v Bagdádu spustili palbu a zabili 17 civilistů v jednom z nejhorších případů irácké války. Price po incidentu prodal spolčenost a odešel do Spojených arabských emirátů, kde se podílel na vytvoření jejich tajné armády. Později též pracoval pro Čínu v Africe.

Podoba moderní války

Návrh Price reflektuje měnící se povahu válečných operací v současném světě a též je svého druhu dovršením dlouhodobějšího trendu zapojování žoldnéřů USA. V Afghánistánu v roce 2016 bylo 75% amerických sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Podle výzkumů tento nepoměr začal za vlády Obamy, který slíbil stažení amerických vojáků z Afghánistánu, ale který zároveň si uvědomoval nutnost udržení signifikantní vojenské síly na území schopné cvičit afghánskou armádu.

Už v té době se objevovaly varování před přílišným spoléháním na externí síly. Podle kritiků žoldnéři nepodléhají přísnému dohledu a pravidlům vztaženým na klasickou armádu, jejímž následkem je menší důraz na etickou stránku vedení boje u těchto skupin. Navíc si prý žoldnéři příliš nerozumí s afghánskými vojenskými jednotkami, což se podepisuje na jejich výcviku. Následkem toho USA selhávají ve své klíčové prioritě, tj. vycvičení afghánské armády, aby byla schopné se o vnitřní a vnější hrozby postarat sama a nevyžadovala přítomnost USA.

Dobrý sluha, špatný pán

Používání žoldnéřských, specializovaných skupin na řešení palčivých vojenských problém není jen záležitostí USA. Používají je Rusko, Emiráty, Čína či Uganda. Nigérie je např. použila k boji proti teroristické skupině Boko Haram. Žoldnéři byli schopni během krátké doby dosáhnout toho, čeho nigerijská armáda nebyla schopná: vyhnání Boko Haram z většiny teroristy drženého území. Nicméně, některé žoldnéřské skupiny, jako např. Malhama Tactical, jsou najímány teroristy.  

Podle The Atlantic nelze vnímat žoldnéřské skupiny jednoznačně jako dobré či špatné. Jsou jako oheň, dobrý sluha, ale špatný pán. Návrh Price není znepokojující proto, že je založen na užití žoldnéřů, ale protože jim chce dát ničím neomezenou moc. Žoldnéři jsou vysoce vojensky efektivní a mohou mít velký užitek, ale jen jako malá síla operující za určitých podmínek a řádného dohledu, upozorňuje The Atlantic.

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Související:

Právě se děje