Havaj se chystá na jaderný útok z KLDR, mohlo by to odradit turisty

Honolulu - Havajské ostrovy sáhly po nové kampani, která má za cíl připravit obyvatele tichomořského souostroví na možný úder ze strany Severní Koreje. Režim Kim Čong-una totiž dychtivě vyvíjí mezikontinentální střely, jednu už režim úspěšně otestoval začátkem měsíce. Někteří Havajané se obávají, že opatření by mohla odradit turisty od návštěvy této destinace.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Havajské úřady intenzivně připravují nouzová opatření na případy, kdy by se americké souostroví stalo terčem raketového útoku ze strany Severní Koreje. 

Úřady nechtějí vzbuzovat v ostrovanech strach a obavy. Havajská agentura pro nouzový management začala odkrývat svůj plán, jak zintenzivnit nouzová opatření na ostrovech. Jde zejména o výchovnou a informační kampaň, ve které obyvatelé zjistí, jak se mají chovat a co by měli dělat v případě, že Pchjongjang skutečně udeří na Havaj. 

"Nechceme způsobovat jakýkoliv stres veřejnosti, nicméně musíme přijmou odpovědnost za všechny plány pro jakékoliv nebezpečí," říká člen agentury Vern Miyagi pro Star Advertiser. "Nemůžeme otálet a musíme zajistit informační kampaň, abychom se ujistili, že obyvatelé Havaje budou vědět, co mají dělat," dodal. 

Oznámení oživilo obrázky z cvičení za dob studené války. Děti se skrývali při výuce v padesátých letech pod stolem, aby se připravily na možný sovětský jaderný útok. Úřadům jde nyní o to, aby rezidenti, ale i turisté věděli, jaké první kroky mají učinit, pokud se rozezní sirény. 

Havajské News Now uvedla, že součástí nové kampaně bude také test nové poplašné sirény každý první pracovní den v měsíci. "Rozezní se normální siréna a následně i druhá, která by byla použita v případě skutečného útoku," upřesnily noviny. 

Havajské ostrovy reagují na zvýšené nebezpečí ze strany režimu Kim Čong-una. Pchjongjang totiž začátkem měsíce úspěšně otestoval mezikontinentální střelu Hwasong-14. Podle expertů by taková střela mohla zasáhnout právě Havaj nebo poloostrov Aljašku. Střela by na území Havaje mohla ze Severní Koreje doletět za pouhých 20 minut. Podle odhadů by úřady měly jen 12 až 15 minut, aby stihli varovat obyvatelé Havaje. 

"Neznáme skutečné možnosti a záměry Severní Koreje, ale je zde jasný důkaz, že se snaží vyvinout balistické střely, které by jednoho dne mohly dopadnout na náš stát," dodává Miyagi. Havajské ostrovy byly prvním terčem jiné východoasijské země, a to Japonska v roce 1941. Japonci tehdy poničili americkou námořní flotilu v přístavu Peat Harbour a zatáhli tak USA do druhé světové války. 

Někteří Havajané se nicméně obávají, že nová opatření a přípravy odradí turisty od návštěvy tichomořské destinace. 

"Naší top prioritou budou vždy životy všech na Havajských ostrovech. Podporujeme snahy Agentury pro nouzový management, aby byli lidé připraveni na pohromu, ať už způsobenou lidmi nebo přírodou. Na druhé straně ale víme z rozhovorů s našimi partnery v oblasti turismu, že pokud zprávy o opatřeních budou špatně interpretovány a bude se mluvit o tom, že ostrov se připravuje na útok, může to přimět cestovatele a turistické skupiny, aby se Havaji vyhnuly," stojí v prohlášení Charlene Chanové z tiskového oddělení Havajské turistické organizace.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje