Policie prý šikanuje uprchlíky v Calais. Stříkají jim pepřový sprej do spacáků a ničí zásoby jídla

New York - Nezisková organizace Human Rights Watch (HRW) dnes vydala zprávu, ve které varuje, že francouzská policie neváhá sáhnout při setkání s migranty ve městě Calais bez varování po pepřovém spreji. 

Tábor "džungle" v Calais
doporučujeme

Někteří migranti takové útoky zakoušejí denně, dokonce i ve spánku. Informoval o tom list Libération s odvoláním na dnes vydanou zprávu. HRW na základě rozhovorů s 60 uprchlíky uvedla, že policie rutinně používá pepřový sprej proti dětem i dospělým, a to i když spí. Sprej pravidelně končí i na jejich spacích pytlích a oblečení, jež jim policie také konfiskuje.

Policisté jim prý také občas ničí zásoby jídla a vody. Svým jednáním chtějí policisté dosáhnout toho, aby migranti z města odešli. Pracovníci HRW ve zprávě také uvádějí, že se setkali s dětmi, které měly ovázané oči.

„Přišla policie. Nastříkali nám sprej do obličeje, do vlasů, na oblečení, na spacáky a do jídla. Mnoho lidí v tu chvíli spalo. Policie všechno pokryla vrstvou peřového spreje," popsal HRW situaci pod calaiským mostem za rozbřesku 30. června 17letý Etiopan.

„Začnete slzet. Obličej se rozpálí. Hrdlo se stáhne. Člověk nemůže dýchat," popisuje účinky spreje 15letý chlapec. "Jste dezorientovaný. Jako kdyby člověk nic nevěděl, nejde přemýšlet. Nic nevidíte, na nic si nevzpomínáte. A říkáte si, že snad bylo lepší, kdyby vás zabili," dodává.

Policejní prefektura to v komuniké označila za „lživé a pomlouvačné obvinění". Prefekt Fabien Sudry se proti zprávě HRW ohradil, obvinění jsou podle něj nepodložená. V prohlášení uvedl, že zákroky policie jsou přiměřené.

Humanitární organizace a správní úředníci odhadují, že v oblasti přístavu Calais se nyní nachází kolem 600 migrantů. Město jim slouží jako základna, odkud se snaží nelegálním způsobem dostat do Británie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama