Americká armáda zatím transgenderové osoby ponechává ve službě

Washington - Prezident Donald Trumpa se ve středu vyslovil proti službě osob se změněnou pohlavní identitou v ozbrojených silách. Americká armáda však zatím nebude nic měnit na svém přístupu k transgenderovým příslušníkům ozbrojených složek.

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.
doporučujeme

Uvedl to dnes šéf sboru náčelníků štábů Joseph Dunford, jehož slova cituje agentura Reuters. „K žádným úpravám současné politiky nedojde, dokud prezidentův příkaz nedostane ministr obrany a nevydá instrukce k (jeho) přijetí," napsal Dunford velitelům. „Do té doby budeme přistupovat ke všem našim příslušníkům s respektem," dodal.

Prezident USA ve středu na twitteru napsal, že Bílý dům nedovolí, aby v americké armádě působili v jakékoli roli lidé, kteří prodělali změnu pohlaví. Své rozhodnutí, k němuž prý dospěl po konzultaci s generály a vojenskými experty, zdůvodnil vysokými lékařskými náklady a možným rozvratem v ozbrojených silách.

Jeho slova kritizovali obhájci práv menšin; někteří se chtějí obrátit na soud. Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob, v armádních zálohách pak dalších 1500 až 4000.

Transgenderové osoby mohly sloužit v ozbrojených silách USA od loňského roku, kdy tehdejší ministr obrany Ashton Carter zrušil do té doby platný zákaz. Armádní velení sice v červnu oznámilo, že přijímání transgenderových osob pozastavuje, tito lidé ale dál v ozbrojených silách slouží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama