USA se zbláznily? Jde prý o konec amerického řádu

"Vaše země se zbláznila," cituje americký Fareed Zakaria strohou reakci kombinující hněv i pobavení ze strany nejmenovaného Nigerijce, s nímž se nedávno sešel v Londýně. Známý politický analytik v komentáři pro server Washington Post tvrdí, že podobně reaguje na současný vývoj ve Spojených státech většina světa.

USA, ilustrační foto

Trump přinesl šok a chaos

"Jsem z Afriky, znám bláznovství, ale nikdy jsem si nemyslel, že to někdy uvidím v Americe," parafrázuje Zakaria slova zmíněného Afričana. Dodává, že ještě smutnější poznámku učinila jistá mladá Irka, s níž se setkal v Dublinu, která dříve studovala na Columbijské univerzitě, následně založila sociální nadaci a devět let žila v New Yorku: "Došla jsem k závěru, že jako Evropanka zastávám velmi odlišné hodnoty než současná Amerika. Zjistila jsem, že se musím vrátit do Evropy a někde v Evropě žít a vychovávat rodinu."

Svět podle analytika dříve procházel záchvaty antiamerikanismu, ale tentokrát to je jiné. Předně jde o naprostý šok z toho, co se děje, tedy bizarní kandidaturu Danalda Trumpa, po níž přišlo jeho naprosto chaotické prezidentství, tvrdí odborník. Závažnost tohoto chaosu dokumentuje na slovech kovaného republikána Karla Rovea, který tento týden Trumpa označil za "pomstychtivého, impulzivního a krátkozrakého" a prezidentovo veřejné ponižování ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse za "neférové, neospravedlnitelné a nevýslovně hloupé".

Právník Kenneth Starr, někdejší hlasitý kritik prezidenta Billa Clintona, zašel ještě dál, když nazval poslední útoky Trumpa na Sessionse "jedním z nejvíce šokujících a hluboce chybných případů prezidentského chování", které za svoji půlstoletí dlouhou kariéru ve Washingtonu zažil, poukazuje Zakaria.

"Je zde však další aspekt úpadku americké reputace," deklaruje expert. Odkazuje na poslední průzkumy Pew Research Center provedené v 37 zemích, podle nichž lidé po celém světě stále více věří, že se mohou bez Ameriky obejít. Trumpovo prezidentství tak z USA činí nejen zdroj strachu, či naopak terč posměchu, ale Amerika se stává irelevantní, varuje analytik. Hlubokou neoblibu Trumpa - věří mu 22% lidí, zatímco Baracku Obamovi na konci jeho mandátu věřilo 64% - pak nepovažuje za nejvíce fascinující zjištění uvedených průzkumů, jelikož se dala očekávat, ale spíše poukazuje na fakt, že se objevují alternativy.

V otázce důvěry, že různí politici činí ve světových záležitostech správné kroky, totiž zaznamenali o něco lepší výsledek než Trump i čínský a ruský prezident Si Ťin-pching a Vladimir Putin, německé kancléřce Angela Merkelová pak v tomto směru důvěřuje dvojnásobek lidí, konstatuje Zakaria. Podotýká, že dokonce i v USA má kancléřka větší důvěru než šéf Bílého domu, což vypovídá jednak mnoho o Trumpově reputaci, ale ještě více o reputaci Merkelové a o cestě, kterou Německo urazilo od roku 1945.  

Důvěra v americký ideál klesá

"Trumpovi se podařilo udělat něco, co Putin nedokázal. Sjednotil Evropu," pokračuje analytik. Vysvětluje, že v důsledku Trumpovy výzvy, brexitu a populismu došlo na starém kontinentu k vtipné věci - u tamních obyvatel roste podpora sjednocené Evropě a probíhají plány na prohloubení evropské integrace. Pokud by Trumpova administrativa postupovala, jak slíbila a zavedla protekcionistická opatření vůči Evropě, evropské odhodlání bude pouze posíleno, míní Zakaria. Očekává, že pod společným vedením Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Evropa přijme aktivnější roli ve světě, navíc její ekonomika se nastartovala a nyní roste stejně rychle jako ta americká.

Na sever od USA nedávno kanadský ministr zahraničí přátelsky a s patřičným odstupem prohlásil, že Spojené státy jasně signalizují svou neochotu nést dále břemeno světového vůdcovství a ponechávají na zemích, jako je Kanada, aby povstaly za mezinárodní systém založený na pravidlech, volném obchodu a lidských právech, připomíná expert. Doplňuje, že na jih od USA zase Mexiko upustilo od veškerých plánu na spolupráci s Trumpovou administrativou, přičemž obliba šéfa Bílého domu mezi Mexičany dosahuje jen 5%, tedy nejméně ze všech zemí z výše uvedeného průzkumu.

Z Trumpovy rétoriky a zahraniční politiky od začátku těží také čínské vedení, které hlásí, že rádo převezme úlohu hlavního propagátora mezinárodního obchodu a investic, přičemž uzavírá příslušné dohody se zeměmi od jižní Ameriky, přes Afriku po střední Asii, poukazuje Zakaria. Podotýká, že podle zmíněných průzkumů nyní 7 z 10 evropských zemí věří, že hlavní světovou ekonomickou mocností je Čína, nikoliv USA.

Nejděsivějším zjištěním Pew Research Center je podle analytika propad v pozitivním pohledu na Ameriku bez ohledu na Trumpa. Na konci Obamova prezidentství v průzkumech přiznalo 64% lidí pozitivní pohled na USA, což nyní kleslo na 49%, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že i v dobách, kdy byla americká zahraniční politika nepopulární, lidé po celém světě stále věřili v Ameriku jako místo či ideál, což dnes platí méně.

V roce 2008 Zakaria vydal knihu "Post-americký svět", kde v úvodu poznamenal, že nejde ani tak o úpadek Ameriky, ale o posilování ostatních aktérů. "V rámci úzkého pohledu, nevšímavosti a naprostého zmatku Trumpova prezidentství se post-americký svět naplňuje mnohem rychleji, než jsem kdy očekával," uzavírá analytik.                  

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje