Venezuela zvolí Ústavodárné shromáždění, opozice hlasování bojkotuje

Caracas - Ve Venezuele se dnes konaly volby do nového Ústavodárného shromáždění, Ty mohou mohou posílit vratkou pozici neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura. Shromáždění bude tvořit 545 členů, z nichž většinu budou vybírat voliči v jednotlivých venezuelských regionech. Opozice však slibuje, že po skončení voleb opět masově vyjde do ulic.

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Volební místnosti se otevřely v 06:00 místního času (12:00 SELČ). Maduro odevzdal svůj hlas krátce poté na východě metropole Caracasu. Doprovázela ho manželka Cilia Floresová a skupina předních politiků. Poté vyzval zahraniční země, aby respektovaly výsledky voleb, které jsou podle něj dalším krokem v boji proti násilné opozici snažící se svrhnout vládu. Obavy má socialistický vůdce především z reakce USA, které kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy a jejichž případný bojkot by mohl mít pro venezuelské hospodářství fatální následky.

Velká část obyvatel země stižené těžkou politickou a ekonomickou krizí vyslyšela volání opozice ovládající parlament, která projekt prezidenta Nicoláse Madura bojkotuje, neboť ho považuje za nedemokratický krok směřující ke změně ústavy a zakotvení autoritářského režimu.

Několik hodin před 24:00 SELČ, kdy hlasování skončí, byly podle agentury AP volební místnosti poloprázdné či v nich bylo nejvýše několik desítek lidí, ačkoli při předešlých volbách se zde ve stejné době tvořily dlouhé fronty. Řada volebních center ve čtvrtích metropole Caracasu obývaných především příznivci opozice byla dokonce zavřena.

Podle některých komentátorů se prezident dostal do úzkých, když více než 70 procent národa nesouhlasí s dnešními volbami a potenciální změna ústavy přináší rozkol i do řad jeho socialistů.

Opozice, která ovládá parlament, volby bojkotuje, neboť ve shromáždění vidí další krok směrem k autoritativně řízenému státu. Snahou změnit ústavu ve svůj prospěch Maduro vyvolal kritiku od domácí opozice i tvrdé reakce dalších amerických zemí včetně USA.

Podle opozice vláda stanovila volební systém, který zvýhodňuje oblasti tradičně podporující levici. Téměř dvě stovky delegátů shromáždění budou vybrány z různých sociálních skupin včetně dělníků či farmářů, z nichž značná část má rovněž blízko k levici.

Maduro sice nespecifikoval, o jakých změnách ústavy má shromáždění rozhodnout, jeho spojenci však naznačili, že by mohlo převzít moc parlamentu a vyřadit ze hry opoziční předáky. Případné změny ústavy však mohou vnést rozkol do řad socialistů, z nichž část považuje za nedotknutelnou ústavu přijatou před téměř dvěma desetiletími za vlády ikonického levicového vůdce Huga Cháveze.

Venezuela prožívá nejtěžší politickou a ekonomickou krizi za dlouhá léta a při protivládních protestech tam od dubna zemřelo již 113 lidí a více než 2000 osob bylo zraněno. V pátek a sobotu se však situace dočasně uklidnila kvůli tomu, že vláda protesty zakázala pod hrozbou až desetiletého trestu vězení.

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje