Jsem transgender a bojovala jsem na Blízkém východě, co má proti mně Donald Trump?

Washington - Opatření, které chce prosadit americký prezident Donald Trump vůči trans lidem v armádě, pobouřil zejména ty, jichž by se dotkl. Sona Avedianová bojovala v Iráku i v Afghánistánu ještě jako muž, proměnou prošla přes pěti lety. Trumpův krok vnímá především jako urážku armády, jde prý o krok zpátky.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoli roli v armádě USA sloužit," napsal americký prezident Donald Trump minulý týden. Chce vyloučit trans lidi z armády, zejména kvůli finanční náročnosti léčby takových lidí.

Na jeho slova reagovala na serveru Politico Sona Avedianová, která patří mezi transgenderové osoby. Sama sloužila na Blízkém východě a nechápe, co by proti takovým lidem měl americký prezident mít. Avedianová píše, že o pojmu "trasngender" se ještě jako muž dozvěděla poprvé v roce 2001. Působila v řadách americké námořní pěchoty. Tehdy si uvědomovala, že žije v neustálém studu a pocitu viny. Na japonské Okinawě se tehdy dozvěděla, že se svými pocity rozhodně není sama. 

Jako muž se Avedianová přihlásila dobrovolně ke službě své zemi. V narukovacích papírech figurovala jako muž. Uvědomovala si, že pokud by se prošla přeměnou pohlaví, z armády by musela pryč. Zatnula zuby a na svou pravou identitu nemyslela, chtěla dělat práci, kterou milovala. 

Byla nasazená v několika bojích v Iráku a v Afghánistánu mezi lety 2000 a 2012. Vystavovala se nebezpečí zabití ze strany organizace Taliban, zkoumala komunikaci a komunikační kanály v řadách nepřátel. "Jsem hrdá na svou práci a na to, co jsem udělala pro zemi, kterou miluji. Ale můj život byl také nekompletní. Jako trans člověk jsem se neprojevovala do roku 2012, kdy jsem z práce odešla a přestěhovala se domů do Michiganu," píše. 

Zmiňuje, že ministerstvo obrany loni oznámilo, že transgender lidé mohou zůstat v uniformě a dál otevřeně sloužit své zemi. Podle Avedianové se tím změnil život tisícům mužů a žen, najednou byli přijati takoví, jací jsou. "Alespoň to jsem si myslela do středečního rána, kdy jsem vstala, nanesla si make-up a dozvěděla se o prezidentově tweetu," uvádí. 

Podle ní je Trumpovo prohlášení urážkou celé armády. Trump se prý vyhnul narukování do války ve Vietnamu a ani přesto nemá úctu k těm, kteří ochotně riskují svůj život, aby udrželi svou zemi v bezpečí. Zapojení se do ozbrojených sil vyžaduje odvahu a statečnost, stejně tak proces přeměny pohlaví vyžaduje podobnou statečnost. Avedianová považuje takové lidi za jedny z nejstatečnějších a nejdůležitějších členů služby.

"A prezidente říká, že nechce jejich pomoc v ochraně národa. To je facka do jejich obličeje. Nikdo by neměl být nucen se cítit méněcenně za to, že je tím, čím je, zatímco slouží a obětuje se způsobem, kterému většina Američanů nikdy nerozumí nebo ho plně neocení," dodává. 

Vyloučení trans lidí prý naruší soudržnost armády. "Jak reagovali moji kamarádi, kteří se dozvěděli, že jsem prošla přeměnou? Vzali mě na obrovskou párty v Lejeune v Severní Karolíně," vzpomíná. Kamarádů z armády se párty zúčastnilo na 45. 

Není to prý ani o penězích. Studie ukázaly, že jakákoli ušetřená částka z hlediska nákladů na zdravotní péči bude v rozsahu vojenského rozpočtu nepatrná. Nepochybně existují někteří fanoušci společnosti Trump, kteří nechtějí, aby jejich dolary na daně platily za zdravotní péči některých vojáků. "Ale toto je Amerika, kde děláme kompromisy, aby ostatní lidé mohli žít svůj život důstojně. Jste tolerantní vůči druhým; Očekáváme stejnou toleranci na oplátku," domnívá se. Trumpův krok prý bude obrovským krokem zpátky, trans lidi se prý opět budou cítit nejistě a budou se stydět za to, co jsou. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama