Velké srovnání armád Severní Koreje a USA: Kdo by vyhrál válku?

Ačkoliv celý svět doufá, že válka mezi Severní Koreou a USA nevypukne, vyostřená rétorika mezi oběma zeměmi nenechává nikoho na pochybách, že situace je opravdu vážná. Spojené státy sice bývají pokládány za vojenskou velmoc, KLDR ale má přibližně stejně velkou vojenskou sílu, poukazují experti.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak poukazuje server Global Firepower armády jednotlivých zemí musí být posuzovány z hlediska individuálních i kolektivních faktorů. V případě KLDR neexistují žádní oficiální čísla a výpočty se často zakládají na odhadech a kusých informací, které tento uzavřený režim vysílá do světa. Podle indexu, který server vypočítal, patří Pchjongjangu 23. místo, USA jsou v tomto směru lídrem.

Armáda KLDR však patří k jedné z největších na světě. Přesné počty o vojácích a informace o arzenálu není jednoduché zjistit, přestože se Pchjongjang rád chlubí přehlídkami a zkouškami různých raket. Podle odborníků má k dispozici 944 letadel, 5 025 tanků, 202 helikoptér, 111 fregat a 76 ponorek.

Řekněme, že Kim Čong-un zariskuje a zaměří se na útok na Guam. Jakou sílu mají USA na svých základnách v regionu? Z toho, co víme, by válka mezi KLDR a USA by byla poměrně vyrovnaná.

Vojáci:

Spojené státy mají obří armádu, která zahrnuje přibližně 1 milion aktivních pracovníků, 13 000 letadel, 5 800 tanků a 400 námořních plavidel - ale její přítomnost v severním Pacifiku je mnohem menší. Na základnách v Japonsku, Jižní Koreji a Guamu by mělo být umístěno asi 80 tisíc amerických vojáků. Podle jiných odhadů mají Američané jen asi půlmilion aktivních vojáků.

V severokorejské armádě podle expertů bojuje kolem milionu aktivních vojáků. Dalších šest milionů lidí zůstává v rezervách. Toto číslo se může zdát obrovské, je třeba si ale uvědomit, že v KLDR musí na vojnu všichni – tedy i ženy, které ale v bojových liniích mohou strávit jen 5 let, u mužů je to jednou tolik.

Pozemní jednotky:

Pentagon odhaduje, že Severokorejci mají k dispozici čtyři tisíce tanků, dva a půl tisíce obrněných transportérů a téměř devět tisíc vozidel dělostřelectva. Spekuluje se však o tom, že většina vozů i zbraní jsou za hranicí životnosti, takže dost možná ani nefungují.

To USA mají více než 20 tisíc obrněných vozidel. Disponují také asi devíti tisíci tanky a 260 tisíci obrněnými vozy. Mimo své území pak mají asi 662 vojenských základen.

Námořnictvo:

KLDR má poměrně rozsáhlou pobřežní stráž, kterou tvoří desítky věží a lodí, vybavených torpédy a raketami. Podle serveru Global Firepower má k dispozici mimo jiné 76 ponorek, 11 fregat a stovky námořních člunů.

Naproti tomu Američané mají v kolem Japonska mezi 50 až 70 loďmi a ponorkami a asi 20 tisíc námořníků. Spojené státy zároveň disponují největší flotilou letadlových lodí a raketových křižníků.

Letectvo:

Americké ministerstvo obrany tvrdí, že severokorejské letectvo tvoří asi tisícovka strojů, jiné zdroje však mluví pouze o 500 letadlech. Z nich nejnebezpečnější by měly být stíhačky MiG-29. Dále má KLDR k dispozici například útočné letouny SU-25 nebo další typy MiGů. Protivzdušná obrana disponuje sítí 11 tisíci kulometů a kanonů a také 450 systémů země-vzduch s tisíci přenosných protiletadlových raket.

Podle oficiálních údajů mají USA asi 3300 bojových letadel, které ale operují v různých koutech světa. V tomto regionu mají podle stanice ABC asi 250 letadel, většina jich je umístěna v Japonsku. Například na Guamu jsou pak umístěny bombardéry B52 i stíhačky.

Jaderné zbraně a rakety:

Pchjongjang tvrdí, že v posledních deseti letech provedl pět úspěšných nukleárních testů. Podle americké rozvědky vyvinula KLDR miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může připevnit na balistickou střelu. Samotný Kim Čong-un prohlásil, že má tři mezikontinentální rakety - Hwasong-12, Pukguksong-2 a Musadon, které doletí až na Guam nebo Havaj. Odhaduje se, že dohromady má KLDR asi 200 balistických raket krátkého a středního doletu

Americký prezident Trump ve čtvrtek prohlásil, že jaderné zbraně USA jsou „ve skvělém stavu a armáda silnější i připravenější než kdy jindy". USA mají skoro pět tisíc hlavic v podzemních silech, na ponorkách, bombardérech. Disponují hlavicemi všech velikostí, takže je lze odpalovat ze všech možných i nemožných platforem, zatímco jiné země mají jen větší jaderné zbraně a to samozřejmě omezuje jejich použití. Řada amerických hlavic je rozmístěna na území cizích států. 

V Jižní Koreji pak USA nasadily protiraketový obranný systém THAAD, který má čelí hrozbě ze Severu. THAAD je americký systém proti balistickým raketám, který rakety v poslední fázi letu sestřeluje. Slouží především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Má též omezenou působnost proti mezikontinentálním raketám.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

HIV na ústupu? Šíří se do míst, kde může způsobit katastrofu

15.12.2019 20:22 Aktualizováno Americký venkov není připraven na krizi šíření HIV pozitivních ve venkovských oblastech. Profesor…

Z USA byli tajně vyhoštěni čínští diplomaté, "zabloudili" na vojenskou…

15.12.2019 19:40 Spojené státy letos na podzim v tichosti vypověděly ze země dvojici činitelů z čínského…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Děsivý nález. Na farmě bylo objeveno 50 mrtvých těl

15.12.2019 15:52 Ve zmatcích drogové války se v Mexiku ztrácejí stále znovu lidé. V současnosti je jich pohřešováno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama